Na świecie są firmy, które posiadają wyłączenie pracowników z autyzmem. W Polsce zaledwie 7 proc. takich osób ma pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Nawet osoby funkcjonujące wysoko w spektrum autyzmu, pomimo wykształcenia i umiejętności, mają problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji?
Z danych Autism-Europe wynika, że spektrum autyzmu jest częstszą przyczyną wykluczenia z rynku pracy niż inne niepełnosprawności. Dane te są zbliżone właściwie we wszystkich krajach Europy. Niektórzy nadal patrzą na ludzi z autyzmem jak na osoby niepełnosprawne. Jak się okazuje, często jest to krzywdzące stwierdzenie, bowiem ludzie Ci potrafią pracować w wielu przypadkach lepiej i wydajniej, a także charakteryzują się olbrzymią konsekwencją, dokładnością oraz doskonałą pamięcią.
– Od wielu lat pracuję z osobami z zaburzeniami rozwoju. Po latach obserwacji mogę stwierdzić, iż wielu z nich funkcjonuje coraz lepiej i potrafią się bardzo dobrze odnaleźć w codziennej pracy zawodowej – mówi terapeuta Jacek Śmigiel, który pełni również funkcję tutora w projekcie asperIT wspierającym osoby ze spektrum autyzmu w rozpoczęciu działalności na rynku pracy.
W naszym kraju stale brakuje form wsparcia umożliwiających przejście z systemu edukacji na rynek pracy. Wiedzą o tym choćby mieszkający w Polsce rodzice osób ze spektrum autyzmu. Po skończeniu szkoły wypadają one z systemu. Na szczęście znaleźć można kilka organizacji, które potrafią wykorzystać wyjątkowe cechy tych osób. Jedną z nich jest Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej EFAS, która realizuje wspomniany już projekt asperIT.
Dzięki inicjatywie powstaje komplementarny system, który docelowo pomaga osobom nieneurotypowym w edukacji, integracji i znalezieniu miejsca pracy w branży informatycznej. W ramach projektu asperIT od 2017 roku udało się przeprowadzić ponad 330 godzin szkoleń, w których wzięło udział niemal 50 uczestników. Dwie edycje odbyły się we Wrocławiu, a jedna w Warszawie. Szkolenia w ramach asperIT odbywają się w trzyetapowym, kompleksowym programie, gdzie oprócz szkoleń z zakresu IT i praktyk zawodowych rozwijane są także kompetencje społeczne, które w ich przypadku stanowią często kluczowy element niezbędny do znalezienia i utrzymania zatrudnienia.
– Chcemy w ten sposób wspierać ich w odnalezieniu się w społeczeństwie, równocześnie efektywnie wykorzystując ich nadzwyczajne zdolności, które mają szczególne zastosowanie w branży IT – opowiada Tomasz Jasiński – prezes Europejskiej Fundacji Aktywizacji Społecznej EFAS.
Edycja w Warszawie dobiegła końca pod koniec października. Udało się ją zrealizować praktycznie w całości na żywo, jedynie ostatnie spotkanie podsumowujące pod koniec praktyk musiało zostać zrealizowane w formie online. W 2021 roku planowane są kolejne edycje projektu.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]