Osoby neuroatypowe, czyli m.in. z ADHD, spektrum autyzmu, dysleksją czy zespołem Tourette’a, coraz częściej stają się ważną częścią zespołów pracowniczych. Ich potencjał może być ogromny — pod warunkiem że technologia wspiera, a nie utrudnia codzienną pracę. Badanie firmy C&F pokazuje, że odpowiednio zaprojektowane interfejsy systemów IT potrafią znacząco zwiększyć komfort, zaangażowanie i efektywność pracy tych osób.
Neuroróżnorodność to temat, który zyskuje coraz większe znaczenie w polityce zatrudnienia i projektowania środowisk pracy. Mimo rosnącej otwartości pracodawców, osoby neuroatypowe wciąż często napotykają bariery – nie tylko społeczne, ale i technologiczne. Z badania przeprowadzonego przez C&F wynika, że sposób zaprojektowania interfejsu systemu może znacząco wpływać na komfort, efektywność i poziom zaangażowania użytkowników.
Dobre projektowanie zmienia wszystko
Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, znajdowały się osoby neurotypowe i osoby z ADHD, spektrum autyzmu czy dysleksją. Uczestnicy testowali dwa różne warianty systemów IT – klasyczny oraz taki, który uwzględnia różne style poznawcze i potrzeby użytkowników. Naukowcy używali technologii eye-trackingu, która analizuje wzorzec patrzenia użytkownika, oraz face-trackingu, mierzącego emocjonalne reakcje użytkowników na dany interfejs.
Rezultaty badania pokazały, że zastosowanie odpowiednio zaprojektowanego interfejsu zwiększyło zaangażowanie osób neuroróżnorodnych o 74 proc. Ponadto ich poziom frustracji zmniejszył się aż o połowę.
Z kolei użytkownicy neurotypowi również odczuli poprawę: ich zaangażowanie wzrosło o 25 proc., a frustracja spadła o 19 proc.
Osoby neuroróżnorodne zmagają się z wyzwaniami, które dla innych są niewidoczne – jak np. nadmiar bodźców wizualnych czy brak intuicyjności systemu. Dlatego właśnie interfejsy projektowane z myślą o różnych potrzebach mogą zmniejszyć stres, poprawić komfort pracy i wspierać koncentrację.
Firmy zyskują, gdy uwzględniają różnorodność poznawczą
Wnioski z badania C&F jasno pokazują, że projektowanie narzędzi IT z myślą o neuroróżnorodnych pracownikach przynosi wymierne korzyści nie tylko im samym, ale także całym organizacjom. Ułatwienia, które wspierają osoby neuroatypowe, poprawiają komfort pracy wszystkich użytkowników, niezależnie od ich sposobu przetwarzania informacji.
– Wysoka produktywność i innowacyjność pracowników neuroróżnorodnych wynika między innymi ze specyficznych sposobów przetwarzania informacji oraz zdolności koncentracji. Osoby ze spektrum autyzmu często wykazują predyspozycje do dostrzegania wzorców i analizy danych, natomiast osoby z ADHD mogą wyróżniać się kreatywnością. Warunkiem aktywowania tych ponad przeciętnych umiejętności jest odpowiednie wsparcie w miejscu pracy – mówi prof. Michał Tomczak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, zajmujący się problematyką neuroróżnorodności w środowisku pracy, cytowany przez inntu.pl.
Projektując rozwiązania z myślą o różnych użytkownikach, pracodawca nie tylko wspiera włączenie, ale też realnie zwiększa efektywność biznesową. Dlatego pracodawcy coraz częściej inwestują w ergonomiczne meble, ciche strefy, odpowiednie oświetlenie i elastyczne modele zatrudnienia.
Czytaj także:
- Ile zarabia kolega z pracy? Polacy chcą znać przedziały wynagrodzeń, a nawet dokładne kwoty
- Pellet wcale nie taki ekologiczny. Rusza kampania „Nabici w pellet”
- Tak niskich cen paliw nie było od października. Ale nie nacieszymy się nimi długo
- Blisko miliard złotych od Philip Morris. Kraków sercem nowoczesnej produkcji tytoniowego giganta