Procentowy odsetek mieszkańców zagrożonych ubóstwem na obszarach wiejskich w Polsce dalej jest wysoki na tle gospodarek Unii Europejskiej. Mimo wyraźnej poprawy w ostatnich 5 latach wciąż wynosi on 21,4 proc. (3,2 mln osób), podał publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny.
Według danych Eurostatu w latach 2015-2019 liczba osób zagrożonych ubóstwem w Polsce zmniejszyła się z 6,6 mln do 5,7 mln osób, a poprawa widoczna była szczególnie wśród mieszkańców małych miasteczek oraz obszarów wiejskich (spadek o 800 tys. osób).
Jak jednak piszą ekonomiści PIE, odsetek osób zagrożonych ubóstwem na polskiej wsi nadal jest dziesiątym najwyższym spośród 27 gospodarek UE oraz Wielkiej Brytanii. Wyższe wartości osiągają państwa bałtyckie oraz kraje o niższym poziomie PKB per capita (Bułgaria, Rumunia). Wśród gospodarek strefy euro gorszy wynik notuje jedynie Hiszpania, a zbliżony Portugalia i Grecja.
Czytaj także: Oto wykres pokazujący, jak bardzo polskim rolnikom opłaca się Unia Europejska
Według PIE problem rozwarstwienia dochodów między obszarami miejskimi i wiejskimi nadal stanowi wyzwanie dla całej Unii. W trakcie ostatniej dekady odsetek osób zagrożonych biedą na wsi powiększył się w 11 spośród 27 badanych krajów. Wśród pozostałych 16 krajów poprawa była stosunkowo mała – większymi sukcesami mogą się pochwalić Chorwacja, Węgry, Niemcy i Austria.
Jak jednak czytamy w opracowaniu PIE, w przypadku miast zagrożenie ubóstwem w Polsce jest zdecydowanie mniejsze. Nasz kraj plasuje się na 4 pozycji wśród najmniej zagrożonych dużych metropolii oraz na 9 pozycji wśród małych ośrodków.
Ranking polskiego bogactwa: wśród 20 najbogatszych gmin w Polsce jest tylko 5 miast