Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do udostępnienia terenu elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie po tym, jak obiekt został ostrzelany w sobotę. Ukraina oskarżyła Rosję o stosowanie terroru nuklearnego.
– Każdy atak na elektrownię jądrową to sprawa samobójcza – powiedział Guterres w poniedziałek w Japonii, Szef ONZ brał tam udział w uroczystościach upamiętniającej 77. rocznicę pierwszego na świecie bombardowania atomowego.
Atak na elektrownię atomową na Ukrainie nastąpił w sobotę. Pociski spadły na obiekty Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilkukrotnie. Według informacji podawanych przez Enerhoatom uszkodziły one trzy czujniki promieniowania i raniły jednego z pracowników. Ukraińska agencja energii jądrowej poinformowała, że podczas ostatniego ostrzału zostały trafione pojemniki z wypalonym paliwem. Zużyte paliwo jest wysoce radioaktywne.
Według Enerhoatomu uszkodzenie czujników powoduje, że nie da się monitorować na bieżąco potencjalnego wzrostu promieniowania.
Akt terroru nuklearnego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o stosowanie „terroru nuklearnego” i stwierdził, że to mocny powód by nałożyć na Rosję kolejne sankcje. Tym razem miałyby one być wymierzone w rosyjski sektor atomowy.
– Nie ma na świecie takiego narodu, który mógłby czuć się bezpieczny, gdy państwo terrorystyczne strzela do elektrowni jądrowej – powiedział Zełenski w niedzielnym przemówieniu telewizyjnym.
Rosja odrzuca oskarżenia Ukrainy twierdząc, że to armia ukraińska dokonała ataku rakietowego na elektrownię.
Antonio Guterres podkreślił, że w tej sytuacji kontrola przeprowadzona przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) jest niezbędna, a jej pracownicy powinni zyskać dostęp do obiektu.
– W pełni wspieramy MAEA we wszystkich jej wysiłkach związanych z tworzeniem warunków stabilizacji zakładu – powiedział Guterres.
MAEA domaga się inspekcji
Rafael Mariano Grossi, szef MAEA, już w sobotę przestrzegał, że atak militarny na wrażliwą infrastrukturę stanowi duże ryzyko katastrofy nuklearnej.
– Ekipa MAEA musi udać się do Zaporoża, tak jak wcześniej w tym roku [udała się] do Czarnobyla i Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej. Możemy stworzyć misję bezpieczeństwa, ochrony i zabezpieczeń oraz zapewnić niezbędną pomoc i bezstronną ocenę, która jest niezbędna – oświadczył Rafael Mariano Grossi.
The @iaeaorg team must go to Zaporizhia just as we did to Chornobyl and South Ukraine earlier in the year. We can put together a safety, security and safeguards mission and deliver the indispensable assistance and impartial assessment that is needed. pic.twitter.com/yc4ZWyknJt
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) August 7, 2022
Czy to zagraża Polsce
MAEA już wcześniej domagała się umożliwienia przeprowadzenia międzynarodowej inspekcji na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Agencję niepokoiły warunki, w jakich muszą pracować pracownicy elektrowni. Obiekt jest obecnie pod rosyjską kontrolą. Ale bieżącą obsługę prowadzi jej ukraiński personel.
Elektrownia w Zaporożu to największa elektrownia jądrowa w Europie.
Według polskiej Państwowej Agencji Atomistyki na terenie Polski poziom promieniowania jest w normie.
– PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska – podaje agencja.
@PAAtomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Bieżące wyniki stacji pomiarowych znajdują się na stronie PAA: https://t.co/Z08CUsV5hy. pic.twitter.com/d64yfgDcuk
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) August 7, 2022
Polecamy również:
- MAEA niepokoi się o pracowników ukraińskiej elektrowni jądrowej. „Sytuacja jest nie do utrzymania”
- Niemcy po dłuższym zastanowieniu uznały, że mimo wszystko wyłączają atom
- Małe reaktory atomowe w Polsce. Orlen złożył wniosek ws. powołania spółki z Synthosem
- Sieć elektryczna w Czarnobylu uszkodzona. MAEA: Nie ma krytycznego zagrożenia
- Koreańska firma KHNP chce uczestniczyć w polskim programie energetyki jądrowej