Aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw. Sześciu na dziesięciu badanych odczuwa poważny niepokój związany ze stanem środowiska naturalnego.
Ponad trzy razy częściej niepokój o środowisko deklarują ankietowani, którzy widzą negatywne skutki zmian klimatycznych w swoim otoczeniu.
Wśród przejmujących się zmianami klimatycznymi przeważają kobiety
Zdecydowanie najwięcej jest w tej grupie kobiet. Pozostałe to najczęściej osoby w wieku 50+, aktywne zawodowo i posiadające dzieci – pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte „Climate Sentiment Index”.
Niepokój związany ze zmianami klimatycznymi częściej odczuwają rodzice. Prawie trzy czwarte respondentów twierdzi też, że to właśnie ich dzieci i wnuki skorzystają na ograniczeniu zmian klimatycznych, a tylko 7 proc., że oni sami.
czytaj także: Mężczyźni są odpowiedzialni za większe emisje CO2 niż kobiety. Wszystko przez samochody i mięso
Większość badanych Polaków jest gotowa na działanie
55 proc. ankietowanych przez Deloitte Polaków uważa, że w zakresie walki o lepszy klimat podejmowanych jest aktualnie za mało działań.
43 proc. oczekuje natychmiastowych działań, nawet jeśli wiążą się one z koniecznością wysokich nakładów.
46 proc. woli dać czas naukowcom na znalezienie najbardziej efektywnych rozwiązań.
Tylko 7 proc. Polaków uważa, że świat robi wystarczająco dużo w tym zakresie. 4 proc. respondentów nie chce żadnych zmian.
Wśród osób zaniepokojonych kryzysem klimatycznym jest też gotowość do podejmowania działań, takich jak segregowanie odpadów, co robi ponad dwie trzecie badanych, ograniczenie marnowania żywności – 62 proc. oraz ograniczenie zużycia wody – 61 proc.
Ponad jedna trzecia ankietowanych zapewnia, że jest skłonna płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu.
Ponad trzy czwarte ankietowanych jest skłonne płacić więcej za towary przyjazne dla środowiska. Większość z nich jest gotowa zapłacić do 10 proc. ponad normalną cenę, 14 proc. deklaruje zapłacenie do 20 proc. więcej, natomiast 4 proc. mogłoby zapłacić nawet ponad 20 proc. więcej.
Osoby poniżej 35 roku życia częściej deklarują gotowość płacenia wyższej ceny za przyjazne środowisku towary.
Czy Polacy doceniają pracodawców przyjaznych środowisku?
Ponad jedna czwarta respondentów jest skłonna zaakceptować niższą pensję, jeśli pracodawca jest przyjazny dla środowiska. Najczęściej ankietowani zgodziłyby się na pensję niższą do 5 proc. – wynika z raportu Deloitte.
27 proc. badanych rozważy zmianę pracy, jeśli firma, w której pracują, nie wprowadzi zrównoważonych praktyk.
Natomiast 37 proc. zapytanych twierdzi, że organizacja w której pracują, działa na rzecz redukcji emisji, podróży czy używania plastiku.
Od 29 lipca żyjemy na ekologiczny kredyt
Dzień Długu Ekologicznego wyznacza moment, kiedy ludzie wykorzystali zasoby, które przypadają na cały rok produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania.
Tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego przypada prawie miesiąc wcześniej niż rok temu. Tempo, w jakim zużywamy naturalne zasoby mocno przyspieszyło.
Deloitte to międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie, prowadząc działalność w ponad 150 krajach. W Polsce Deloitte działa od 1990 roku.
Niezaszczepieni z większymi obostrzeniami? Rząd rozważa taki scenariusz