Blisko połowa Polaków aktywnych zawodowo dorabia do etatu. Jeszcze więcej, aż 58 proc. z nich, chce kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
To, ilu Polaków dorabia do pensji, pokazało badanie „Jak dorabiają Polacy”, przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Gi Group Poland S.A.
Dorabiających jest więcej
Wynika z niego, że aż 45,2 proc. Polaków aktywnych zawodowo podejmuje się zleceń poza głównym etatem. Jeszcze więcej, aż 58 proc. z nich, chce kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Jednocześnie Polacy mają rosnącą potrzebę lub chęć do zwiększania dochodów. Odsetek osób podejmujących pracę dodatkową wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3,9 punktu procentowego.
– Polacy pracują dużo, więcej niż średnia europejska, na co wskazują dane Eurostatu – poświęcają jej średnio 40,4 godz. tygodniowo, podczas gdy średnia europejska wynosi 37,5 godz. Są przewidujący i zapobiegliwi, na co wskazują też wyniki przeprowadzonego przez nas badania. Szukając dodatkowych możliwości zarobkowania, chcą przeznaczać zarobione środki przede wszystkim na wydatki wykraczające poza podstawowe potrzeby, oszczędzać, zwiększyć możliwości rozwoju zawodowego – komentuje Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland S.A.
Kto i dlaczego podejmuje dodatkową pracę?
Na pracę dodatkową decydują się na to przede wszystkim młodzi mieszkańcy największych miast, zatrudnieni na pół etatu oraz ci, którzy zarabiają powyżej 5 tys. zł miesięcznie.
A dlaczego Polacy dorabiają? Najczęściej dlatego, że chcą przeznaczyć zarobione pieniądze na wydatki wykraczające poza podstawowe potrzeby. Tak odpowiedziało 30,2 proc. ankietowanych. Potrzebą gromadzenia oszczędności uzasadniło to 27,2 proc. respondentów.
Jeżeli chodzi o pozostałe powody, to dla blisko 14 proc. badanych dorabianie jest sposobem na zwiększenie domowego budżetu. Tak odpowiedziały osoby, w przypadku których dochody z głównej pracy nie pozwalają pokryć bieżących wydatków.
Inne przyczyny to realizacja pasji i zainteresowań (13,8 proc.) oraz chęć rozwoju zawodowego, zdobywanie nowych umiejętności i doświadczenia (9,8 proc.). Z badania wynika też, że 4,4 proc. ankietowanych pracuje dodatkowo rozwijając własny biznes.
Ile czasu poświęcamy na dorabianie?
Raport „Jak dorabiają Polacy” pokazał też, że osoby wykonujące pracę dodatkową najczęściej poświęcają jej do 9 godzin tygodniowo bez względu na grupę wiekową. Co trzecia osoba przeznacza na nią 10–19 godzin, a jeszcze więcej czasu niemal co dziesiąty badany. Również co dziesiąty pracuje dodatkowo w nieregularnym wymiarze godzin.
Jednocześnie 2 na 3 osoby podejmujące pracę dodatkową są zdania, że nie ma ona wpływu na ich podstawowe zajęcie.
– Choć większość pracowników nie zgłasza przemęczenia wynikającego z dodatkowych obowiązków, co czwarty badany przyznaje, że jest inaczej. Zarówno pracodawcy, jak i pracujący powinni zdawać sobie z tego sprawę – podsumowuje Anna Wesołowska.
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Polacy masowo dorabiają do etatu. Wysokie koszty życia to tylko jeden z powodów
- Tak Zachód podnosi wiek emerytalny. W Polsce dłuższa praca to polityczny temat tabu
- Praca dla cudzoziemców? Tak, ale poniżej kwalifikacji. Polski rynek nie jest wyjątkiem
- Albo praca, albo koniec z zasiłkami. Niemcy dyskutują o prawie do dochodu obywatelskiego