W Chinach w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano wzrost emisji dwóch rodzajów gazów cieplarnianych na poziomie 78 proc. – wskazują badania Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Według wyników badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology pod kierownictwem Minde Ana wynika, że emisje dwóch rodzajów perfluorowęglowodorów w Chinach zwiększyły się o 78 proc. w okresie od 2011 do 2021 roku. Chodzi o tetrafluorometan i heksafluoroetan.
Zobacz też: USA wprowadzają cła na chińskie elektryki, Chiny odpowiadają. Jest procedura antydumpingowa
Dlaczego Chiny są największym emitentem tych gazów?
Takie gazy są wykorzystywane w procesach produkcyjnych telewizorów z płaskim ekranem i półprzewodników, a także jako produkty uboczne przy wytopie aluminium. Gazy te są znacznie bardziej efektywne w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze niż dwutlenek węgla i mogą utrzymywać się w atmosferze przez tysiące lat, w przeciwieństwie do CO2, który może przetrwać do 200 lat.
Analiza danych zebranych w dziewięciu miastach w Chinach pokazała, że w 2020 roku tamtejsze emisje tych gazów stanowiły 64-66 proc. globalnej emisji tetrafluorometanu i heksafluoroetanu. Chiny są obecnie głównym emitentem na świecie i wzrost tylko z Chin jest wystarczający, aby wyjaśnić zwiększenie obecności tych gazów w atmosferze w analizowanym okresie.
Chiński przemysł głównym winowajcą
Emisje te pochodzą głównie z mniej zaludnionych stref przemysłowych w zachodnich regionach Chin, gdzie perfluorowęglowodory są używane w przemyśle aluminiowym. Chiny są największym producentem i eksporterem aluminium na świecie, a produkcja tego metalu osiągnęła rekordowy poziom 41,5 milionów ton w minionym roku.
Ekspansja chińskiego przemysłu aluminiowego i półprzewodnikowego może stanąć na drodze do osiągnięcia chińskiego neutralności węglowej. Kraj wyznaczył datę uzyskania neutralności węglowej na 2060 rok.
Autorzy badania sugerują, że dzięki innowacjom technologicznym oraz włączeniu przemysłu aluminiowego do krajowego rynku handlu emisjami, możliwe jest zmniejszenie rosnących poziomów emisji tych gazów. Rynek ten pozwala na kupno lub sprzedaż kredytów emisyjnych, co mogłoby zachęcić do redukcji emisji.
Produkcja aluminium jest istotnym źródłem emisji CO2, ale odgrywa ona także ważną rolę w przejściu na odnawialne źródła energii. Produkcja aluminium wspomaga produkcję wielu technologii niskoemisyjnych, takich jak np. panele słoneczne, pojazdy elektryczne i turbiny wiatrowe.
Czytaj także:
- Chiny rozpychają się na Węgrzech i w Serbii. Skala inwestycji jest gigantyczna
- Chiny chcą ratować swój rynek nieruchomości. Państwo odkupi część mieszkań i gruntów
- Emisje CO2 z nowych aut niższe niż rok wcześniej. To znaczy, że elektryki spełniają swoją rolę
- UE bierze się za emisje szkodliwego gazu. Rada Unii przyjęła rozporządzenie
Zabawnie jest obserwować świat i poczynania bojowników o czyste powietrze. Czasem się zastanawiam, czy to nie są bohaterowie kreskówki „Władcy Much”. Bo tamci chłopcy również postanowili nigdy nie dorastać. Pozostać na zawsze dziećmi. Bo tak jest fajnie! Obiad zawsze na stole, w domu czystym i urządzonym ciepło i jasno, telewizor i komputer na żądanie, co lato wyjazd na wakacje, zabawki, komórka, modny ciuszek,…… ! I to wszystko za darmo, bez wysiłku, starania. Samo się robi!