Unia Europejska zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na Covid-19. To pierwszy kontrakt UE na tego typu preparat.
Unia podpisała kontrakt na zakup 55 tys. dawek leku, który może służyć w leczeniu Covid-19. Preparat opracował amerykański producent Regeneron i szwajcarska firma farmaceutyczna Roche – poinformowała w czwartek Komisja Europejska.
UE podpisała umowy na miliardy dawek szczepionek. Teraz próbuje zbudować portfolio leków, które mogłyby być skuteczne w walce z chorobą – stwierdza międzynarodowa agencja prasowa Reuters.
Mimo że porozumienie z Roche osiągnięto w kwietniu, szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej – informuje agencja.
Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że UE zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek, ale podał, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza Unii.
Kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche-Regeneron po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.
EMA poinformowała, że na razie nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu. Uargumentowała to tym, że firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.
Jedynym innym lekiem przeciw Covid-19 zakupionym do tej pory przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.
Iwermektyna – lek, który wg naukowców może zakończyć pandemię COVID-19