W Polsce działa obecnie około 4300-4700 startupów, z czego 60 proc. to firmy wyłącznie z branży IT i ICT, wynika z danych opublikowanych przez Google for Startups. Jeszcze pięć lat temu firm tego typu było w naszym kraju dwa razy mniej.
Z raportu przygotowanego przez Google for Startups, Startup Poland i Kantar wynika także, że stopniowo rośnie wiek osób zakładających startupy – pięć lat temu najliczniejsza grupa miała zwykle mniej niż 30 lat, obecnie coraz częściej są to osoby po czterdziestce.
Podobnie jak w 2015 r., tak i teraz dominującą działalnością jest sprzedaż B2B, polegająca na tworzeniu oprogramowania, najczęściej w modelu SaaS* (34 proc. spółek). Zdecydowana większość startupów w Polsce jest w fazie budowania produktu (31 proc.) lub weryfikowania go na rynku (29 proc.).
Według autorów raportu ostatnie pięć lat przyniosło też polepszenie szans na zdobycie przez startupy finansowania. Obecnie dwukrotnie łatwiej jest zdobyć pieniądze na działalność od funduszu venture capital – statystycznie 32 proc. startupów udaje się rozpocząć negocjacje z inwestorem, a 69 proc. z nich pozyskać finansowanie.
Przeciętny polski startup w 2019 roku pozyskał w sumie około 30 proc. więcej funduszy niż w 2017, a niemal 10 proc. tych, które pozyskały finansowanie, zdobyło kwotę przekraczającą 10 mln zł. Według Google for Startups taka liczba pięć lat temu robiła duże wrażenie, dziś nie stanowi już wyjątku.
Na dobrą kondycję branży mają również wpływ proinnowacyjne zmiany prawne w ostatnim pięcioleciu. Duża ustawa o innowacyjności z 2018 roku (poprzedzona tzw. małą ustawą o innowacyjności) zwiększyła wysokość ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do 100 proc., a także rozszerzyła katalog kosztów kwalifikowanych do tej ulgi
m.in. o inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia.
W efekcie tych zmian liczba przedsiębiorców korzystających z ulgi B+R wzrosła o 60 proc. w ciągu roku po ich wejściu w życie.
Google for Startups to globalny dział Google, który zajmuje się wspieraniem rozwoju startupów. Pięć lat temu Google otworzył na terenie zrewitalizowanej wytwórni wódek Koneser w Warszawie swój Campus – przestrzeń dla początkujących przedsiębiorców oraz miejsce wydarzeń i programów przyspieszających rozwój startupów.
*Software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa – model, w którym firma udostępnia klientowi aplikację, która jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usługi i udostępniana użytkownikom przez internet