Kto zużywa najwięcej gazu w Europie? Do tej pory liderem pod tym względem były Niemcy. W czołówce są też Włochy i Francja. A ile gazu zużywa Polska?
W Unii Europejskiej trwa dyskusja, jak zaradzić kryzysowi energetycznemu, który zajrzał w oczy wspólnocie po tym, jak Rosja radykalnie zmniejszyła dostawy gazu. Od początku września nie działa Nord Stream 1, główny gazociąg, którym do tej pory Gazprom dostarczał gaz na Zachód.
Zamknięcie NS1 bezpośrednio uderzyło w Niemcy, które do tej pory były uzależnione od rosyjskiego gazu dostarczanego gazociągami. Niemcy nie mają praktycznie żadnej alternatywy w postaci chociażby terminali do odbioru gazu LNG. Gazprom był dla nich wiodącym dostawcą paliwa, którego jak dotąd zużywali najwięcej w Europie.
Kto zużywa najwięcej gazu
W szczycie sezonu grzewczego niemiecka gospodarka zużywała ponad 12 mld metrów sześciennych gazu miesięcznie. Tak było jeszcze w styczniu tego roku, co wynika z danych Eurostatu.
W czołówce były też Włochy, gdzie miesięczne zużycie sięgało 10 mld sześciennych gazu. Na trzecim miejscu zaś znalazła się Francja, z zużyciem w styczniu na poziomie blisko 6 mld metrów sześciennych.
Jak wyglądała konsumpcja gazu w Europie w szczycie poprzedniego sezonu grzewczego pokazuje mapa poniżej.
Dla porównania Polska zużywała wówczas 2,4 mld metrów sześciennych.
Podajemy dane ze stycznia, bo to w sezonie grzewczym konsumpcja gazu jest największa. W ciągu roku miesięczne zużycie się oczywiście zmienia. Dla porównania, już w czerwcu Niemcy zużyły niecałe 3,5 mld metrów sześciennych i spadły na drugie miejsce w Europie pod tym względem. Włochy, które zostały liderem, skonsumowały 4,2 mld metrów.
We Francji zużycie gazu spadło do 1,6 mld metrów sześciennych w czerwcu. I Francja spadła na czwarte miejsce. Wyprzedziła ją Holandia z wynikiem na poziomie 2 mld metrów. Ale Holandia to europejski hub paliwowo gazowy i to ceny z notowań na holenderskiej giełdzie są punktem odniesienia dla całej Europy.
Ile gazu zużywa Polska
Dla porównania zużycie gazu w Polsce w czerwcu tego roku wyniosło 1,1 mld metrów sześciennych.
Ile gazu zużywa Polska rocznie? Według danych Eurostatu w ubiegłym roku było to 23,4 mld metrów sześciennych. To najwięcej od co najmniej 2015 roku. Dla porównania w pierwszym roku pandemii łączne zużycie wyniosło niemal 22 mld metrów sześciennych.
Na wykresie widać, że zapotrzebowanie Polski na gaz systematycznie rosło. W tym roku może być jednak inaczej. Po pierwsze, Gazprom już w kwietniu odciął Polskę od dostaw, co zmusiło nas do racjonalnego gospodarowania gazem. Po drugie, źródło, jakim do tej pory były dostawy z Niemiec, po ostatnich wydarzeniach też jest zagrożone.
Tegoroczna konsumpcja gazu jest więc dużo mniejsza od ubiegłorocznej. Pokazuje to wyraźnie nasz kolejny wykres. Ale z drugiej strony nie odbiega od średniej z ostatnich lat. Bywało, że polska gospodarka spalała znacznie mniej gazu, niż obecnie, np. w 2015 r.
To oznacza, że konsumpcja gazu spadła w porównaniu do poprzedniego roku, ale nie widać jakiegoś radykalnego oszczędzania tego paliwa w w obliczu kryzysu energetycznego.
To się może zmienić w danych za drugą część roku. Pod koniec sierpnia Grupa Azoty i Anwil wstrzymały przejściowo produkcję ze względu na wysokie ceny gazu. Tymczasem to te właśnie firmy należą do największych biorców gazu w Polsce.
Polecamy:
- Polska chce limitu cen na gaz importowany do UE. Oczekuje zmian w systemie ETS
- Oszczędzanie energii w urzędach. Rząd będzie do tego zachęcał
- Nadciąga wielkie oszczędzanie energii. Jak kraje Europy szykują się do zimy
- Ceny ropy jak przed wojną i mogą jeszcze spaść. Jest jednak jedno „ale”
- Spokojnie obejdziemy się bez gazu z Rosji. Ale taniej nie będzie. Wywiad z dr Andrzejem Sikorą