Rząd bierze dziś pod uwagę różne warianty dotyczące wychodzenia z mrożenia cen energii w drugim półroczu, poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jej zdaniem najkorzystniejsze byłoby stopniowe podwyższanie cen o 15 proc. Konsultacje projektu ustawy powinny zakończyć się w ciągu dwóch tygodni.
– Chcemy faktycznie stabilizować sytuację, mamy parę wariantów – mówiła Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z Tok FM.
Dodała, że obecnie trwają w tej sprawie konsultacje pomiędzy ministerstwami. Jej zdaniem ten etap prac powinien zakończyć się w ciągu dwóch tygodni.
– Najprawdopodobniej będziemy próbowali pokusić się, by skorzystać ze stabilizacji rynku. Na przykład problem na rynku gazu sam się rozwiązuje, bo ceny gazu dość mocno spadły w ostatnich miesiącach I wystarczy tylko wdrożyć nowe rozliczenia, żeby gaz w gospodarce był bardziej dostępny cenowo. Podobnie w prądzie można dalej próbować stabilizować ceny – powiedziała ministra.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Podkreśliła, że odchodzenie od zamrożonych cen będzie odbywać się stopniowo i nie będzie drastycznych podwyżek, np. o 50 proc. Ceny dla podmiotów gospodarczych już są poniżej ceny maksymalnej. W przypadku gospodarstw domowych rząd bierze pod uwagę wariant nowej taryfy, ale w tej kwestii decyduje Urząd Regulacji Energetyki.
– Dla mnie najłagodniejszym poziomem wyjścia [z mrożenia cen] byłoby wychodzenie po 15 proc., ale dzisiaj nie mamy wybranego wariantu – powiedziała.
– Chcemy rozwiązywać nie tylko i problem skutków kryzysu paliwowo-energetycznego, ale również przyczyny i tutaj też trzeba się głębiej pochylić – zaznaczyła.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- MKiŚ: Podwyżki po uwolnieniu cen prądu nie będą sięgać 200%
- MKiŚ zapewni wsparcie w zakresie cen energii. Uwzględni kryterium dochodowe
- Prezes URE: Ceny energii trzeba odmrażać stopniowo. W planach porównywarka ofert
- Mrożenie cen energii to nie jest sposób na kryzys. Eksperci i samorządowcy mają lepszy pomysł
- Co zrobić, by płacić mniej za prąd. Samorządy tną koszty energii i proszą o zmiany przepisów