Stopy procentowe na poziomie 7,75 proc. w październiku – takie prognozy ma obecnie Credit Agricole Bank Polska. Bank podniósł oczekiwany poziom docelowy podstawowej stopy procentowej (referencyjnej) do 7,75 proc. z oczekiwanych wcześniej 7 procent.
Według ekonomistów banku stopy procentowe zostaną podniesione o 75 pb w lipcu i po kolejne 50 pb we wrześniu i październiku. Ich zdaniem wtedy nastąpi zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Obecnie stopy procentowe są na poziomie 6 procent.
– Ważnym elementem scenariusza stóp procentowych w Polsce są perspektywy polityki pieniężnej prowadzonej przez główne banki centralne, tj. Fed oraz Europejski Bank Centralny. RPP, podejmując decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych, musi brać pod uwagę różnice pomiędzy ich poziomem w Polsce oraz w USA i strefie euro – podaje bank w raporcie „Makromapa”.
Kluczowym argumentem na rzecz rewizji naszej prognozy była obserwowana w ostatnich tygodniach zmiana retoryki EBC i Fed w kierunku bardziej jastrzębiej – wskazują analitycy Credit Agricole.
Bank oczekuje, że EBC – czyli bank centralny strefy euro – podniesie stopy procentowe o 25 pb w lipcu, o 50 pb we wrześniu oraz o 25 pb w październiku i grudniu. Oznacza to, że łącznie w 2022 roku EBC podniesie stopy procentowe o 125 pb. Analitycy oczekują, że w 2023 roku EBC dokona jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych po 25 pb (w marcu i czerwcu) i wtedy zakończy cykl podwyżek.
Z kolei jeśli chodzi o amerykańska Rezerwę Federalną, zgodnie z ich zrewidowanym scenariuszem, na koniec 2022 roku docelowy przedział dla wahań stopy funduszy wyniesie 3,50-3,75 proc. (wobec 1,5-1,75 proc. obecnie).
Natomiast jeśli chodzi o kurs złotego, analitycy Credit Agricole oczekują, że kurs złotego względem euro wyniesie 4,62 na koniec 2022 roku.
– W kolejnych kwartałach złoty powinien się stopniowo umacniać z zasięgiem 4,55 względem euro na koniec 2023 roku Czynnikami wsparcia dla kursu polskiej waluty będzie uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy oraz oczekiwana stabilizacja sytuacji geopolitycznej związana z wojną w Ukrainie – podają.
Dodatkowym argumentem na rzecz większej skali podwyżek stóp procentowych niż wcześniej zakładano jest oczekiwane przyjęcie ustawy o tzw. wakacjach kredytowych, wskazał także bank. Przypomniał, że zgodnie z wyliczeniami Związku Banków Polskich (ZBP), zgodnie z którymi z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców, łączny koszt dla sektora bankowego osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz łącznie 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.
Te środki będą stanowiły dodatkowy dochód dla gospodarstw domowych, który będzie wspierał popyt konsumpcyjny i oddziaływał w kierunku wzrostu inflacji – podkreślają ekonomiści.
BIS: Nadchodzi era wysokiej inflacji. Podwyżki stóp procentowych powinny być szybkie i zdecydowane