Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 2 proc., podał GUS . To nieco więcej, niż GUS podawał w informacji wstępnej. Ale nadal dużo mniej niż miesiąc wcześniej.
Tekst zaktualizowany o komentarze ekonomistów.
Według wstępnych informacji, podawanych przed dwoma tygodniami, inflacja w marcu miała wynosić 1,9 proc. Ostateczny odczyt jest więc nieco wyższy, ale nadal niższy niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik CPI w lutym wynosił 2,8 proc. rok do roku.
Zgodnie z opublikowanymi właśnie danymi o inflacji zmiany cen rok do roku w poszczególnych kategoriach towarów i usług przedstawiały się następująco:
- Żywność i napoje bezalkoholowe – 0,3 proc.
- Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – 5,2 proc.
- Odzież i obuwie – 1,1 proc.
- Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii – 1,3 proc.
- Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego – 2,6 proc.
- Zdrowie – 4 proc.
- Transport – -2,9 proc.
- Łączność – 2,6 proc.
- Rekreacja i kultura – 4,1 proc.
- Edukacja – 9 proc.
- Restauracje i hotele – 8,6 proc.
- Inne towary i usługi – 5,4 proc.
Jak się kształtuje inflacja w ostatnich miesiącach pokazuje ten wykres:
Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 3,6 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja..
W tej samej projekcji założono, że w 2025 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 3,6 proc. Natomiast w roku 2026 będzie to już 2,9 proc..
Czy inflacja jeszcze spadnie?
Według ekonomistów Banku ING w marcu mielimy najniższy odczyt inflacji w tym roku.
– Marzec to był tegoroczny dołek CPI. Ostatnie miesiące przyniosły nieco szybszy spadek inflacji i poprawę perspektyw CPI. Spodziewamy się wzrostu inflacji do 4,8 proc. rdr w grudniu oraz średnio 3,7 proc. rdr – napisali w komentarzu na platformie X.
Marcowa inflacja CPI zrewidowana z 1,9% do 2,0%r/r. Wciąż wysokie tempo wzrostu cen usług (6,6%r/r) przy niskim wzroście cen towarów (0,4%r/r). 2/3 dotychczasowej dezinflacji w Polsce to efekt odwracania (zewnętrznych) szoków podażowych, tylko 1/3 wynika ze spadku inflacji… pic.twitter.com/iEP9S99zsE
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) April 15, 2024
Według Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w nadchodzących miesiącach nastąpi wzrost inflacji w okolice 3 proc. Ekonomista spodziewa się m.in. efektu powrotu standardowej stawki VAT na żywności, co jego zdaniem powinno podnieść CPI o 0,8 pkt.
– Spodziewamy się też dalszego wzrostu cen paliw – eskalacja konfliktu między Izraelem i Iranem oznacza utrzymanie się wyższych cen ropy w najbliższych miesiącach. To impuls, który powiększy wzrost cen o kolejne 0,3 pkt. W II połowie roku inflacja będzie dalej rosnąć – spodziewamy się wyników zbliżonych do 4,0 – 4,5 proc.. Głównym czynnikiem przemawiającym za wzrostem będzie odmrożenie cen energii. Równocześnie wciąż obserwować będziemy wysoki wzrost cen usług – w II połowie roku inflacja bazowa przerwie trend spadkowy i prawdopodobnie chwilowo odbije
w okolice 5 proc. – napisał Rybacki w komentarzu do danych GUS.
Polecamy także:
- Te powiaty wyróżniają się pod względem bezrobocia. Oto najnowsze zestawienie
- PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]
- Średnia krajowa płaca w firmach. Oto ostatnie dane GUS