Do 2050 roku aż 2,8 miliarda ludzi może żyć w obszarach, które doświadczają ogromnych zagrożeń klimatycznych, jeśli działania nie zostaną podjęte już teraz – informuje Polska Akcja Humanitarna.
Dzień Ziemi, przypadający na 22 kwietnia każdego roku, jest przypomnieniem o naszej roli jako obywateli globalnej społeczności w dbaniu o naszą planetę. Niestety, jesteśmy bardzo daleko od właściwego zachowania równowagi ekologicznej.
Zmiany klimatyczne, które przynoszą za sobą monstrualne powodzie, surowe susze i ekstremalne temperatury, są już rzeczywistością dla wielu regionów na całym świecie, włączając w to Europę. Zmiany te także zagrażają stabilności całych społeczności.
Obecnie 1,8 miliarda ludzi doświadcza skutków zmian klimatycznych, takich jak przedłużające się susze, nagłe powodzie, ekstremalne temperatury i pożary lasów. W ciągu niespełna 30 lat ta liczba może wzrosnąć o kolejny miliard, a większość dotkniętych nią osób będzie mieszkać w Afryce, gdzie już od dawna trwają poważne kryzysy humanitarne – podaje PAH.
Adaptacja do zmian klimatu
Marta Wawrzyniak, koordynatorka działań PAH w Kenii, podkreśla rolę szacunku dla przyrody w obronie przed klęskami głodu i pragnienia. Poprzez wsparcie dla kooperatyw rolniczych, PAH pomaga lokalnym społecznościom tworzyć trwałe i odporne na zmiany klimatu rozwiązania.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Działania PAH w Kenii i Madagaskarze obejmują szeroki zakres działań ekologicznych, od rolnictwa po dostęp do wody i energii, a także szkolenia z zakresu świadomości klimatycznej.
Polska Akcja Humanitarna od 31 lat jest obecna w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi, kontynuując swoją misję dzięki zaangażowaniu i pomocy ludzi dobrej woli. Jednak walka z kryzysem klimatycznym wymaga globalnej solidarności i skoordynowanych działań na wielu frontach.
Oprac. Amelia Suchcicka
Czytaj także:
- Zmiany klimatu to spadek dochodów, także w Polsce. Nowe prognozy naukowców
- Zmiany klimatyczne to katastrofa ekonomiczna. Świat traci miliardy dolarów [WYKRES]
- Inżynieria w walce ze zmianami klimatu. Świat wciąż sceptyczny wobec interwencji w atmosferę