Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa Ministerstwo Klimatu i Środowiska do podjęcia kroków w sprawie przywrócenia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego terenu przekazanego Zakonowi Oblatów. Apeluje też o konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia granic parku.
W styczniu 2022 roku ówczesny rząd przekazał Zakonowi Oblatów 1,35 hektara terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Teren jest częścią obszaru Natura 2000.
Naukowcy: decyzja niezgodna z prawem
– Środowisko naukowców przyrodników wsparte wzmożonymi działaniami organizacji pozarządowych od lat wzywa o niezwłoczne cofnięcie decyzji dotyczącej przekazania 1,35 ha terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego Zakonowi Oblatów, co miało miejsce na mocy rozporządzenia RD 162 podpisanego 18 stycznia 2022 roku. Stało się to wbrew zapisom art. 10.1a Ustawy o Ochronie Przyrody – piszą naukowcy w liście otwartym do ministry Pauliny Hennig-Kloski i wiceministra Mikołaja Dorożały.
Czytaj także: Po co nam parki narodowe, czyli nie tylko ochrona przyrody. Polska ma ich za mało
Zgodnie z ustawą, aby usunąć teren z parku narodowego, konieczne jest wykazanie bezpowrotnej utraty jego wartości przyrodniczych i kulturowych. Przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego argumentowali, że przekazywany teren bezpowrotnie utracił wartość przyrodniczą, nie tracąc jednak kulturowej.
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Państwowa Rada Ochrony Przyrody przekazanie terenu uznały za niebezpieczny precedens.
Czas chronić przyrodę
– Naukowcy i organizacje pozarządowe są zgodne, że musimy wreszcie zacząć skutecznie chronić przyrodę. Czas najwyższy zrobić krok wstecz i oddać niezbędną przestrzeń dla innych form życia, od których jesteśmy całkowicie uzależnieni. Na szczęście elity polityczne w Unii Europejskiej, ale i w świecie przystają na to – komentuje prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej i Team Europe Direct (Komisja Europejska).
– Rząd Koalicji 15 października przystaje na utworzenie po 23 latach kolejnych parków narodowych. Wydaje się, że cofnięcie decyzji dotyczącej przekazania 1,35 ha terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego Zakonowi Oblatów, jest pierwszym i najprostszym krokiem ku przywróceniu normalności w systemie ochrony przyrody w naszym kraju – dodaje.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Środowisko przyrodniczo-naukowe I organizacje pozarządowe od dawna apelują o cofnięcie decyzji o przekazaniu terenu.
– Oddanie działek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu jest nie tylko krokiem w stronę respektowania ochrony przyrody w Polsce, lecz także symbolicznym powrotem do przestrzegania praworządności. Warto pamiętać, że utrzymywanie obowiązującego rozporządzenia, przekazującego tereny na Łyścu Zakonowi Oblatów, cały czas niesie ryzyko nadużyć w interpretacji prawa dla wszystkich parków narodowych w kraju, również dla tych planowanych do utworzenia – wskazuje Beata Borowiec, rzecznika polityczna Koalicji Klimatycznej.
Polecamy także:
- Ministerstwo ochroni kolejne lasy przed wycinką. W planach „strategiczne, szersze rozwiązanie”
- Kto będzie odpowiadał za ochronę środowiska w Polsce? Resort klimatu uruchamia nabory
- Tani transport, czy ochrona przyrody? Dyskusja o żeglownych rzekach dopiero się rozkręca