Prezydent podpisał nowelizację prawa geologicznego i górniczego, która zakłada zniesienie Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG) – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Kompetencje dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego przejmie prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
„Ustawa o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw przewiduje:
- zniesienie instytucji dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego, jednego z organów nadzoru górniczego wskazanych w ustawie […] – Prawo geologiczne i górnicze oraz likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego,
- dodanie w ustawie […] o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepisów zawierających definicje określeń: ‚odkrywka’, ‚kopalnia’ oraz ‚przodek'” – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, zmieniająca się organizacja podziemnych zakładów górniczych, wynikająca z likwidacji kopalń, ograniczyła ilość obiektów, urządzeń i instalacji objętych nadzorem i kontrolą dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego.
Zaproponowano zniesienie stanowiska dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz likwidację obsługującego go urzędu. Kompetencje dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego przejmie prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Na podstawie zawartych w ustawie przepisów przejściowych, decyzje i postanowienia wydane przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego pozostaną w mocy, a sprawy wszczęte przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy będą się toczyć przed prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
Pracownicy, którzy do dnia wejścia w życie ustawy wykonywali obowiązki służbowe w Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, oraz pracownicy, którzy wykonują obowiązki służbowe w okręgowych urzędach górniczych, staną się pracownikami Wyższego Urzędu Górniczego.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, polegająca na dodaniu w niej definicji określeń: „odkrywka”, „kopalnia” oraz „przodek”, ma zapobiec wątpliwościom interpretacyjnym dotyczącym sposobu obliczania okresów pracy w kopalniach siarki lub węgla brunatnego przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.