Microsoft zainwestuje w Polsce kolejne 700 mln dolarów w rozbudowę usług chmurowych, AI dla potrzeb m.in. cyberbezpieczeństwa, poinformował wiceprezes i prezydent Microsoft Brad Smith.
– Jest to druga ważna faza w ekspansji sztucznej inteligencji, obliczeń i usług chmurowych. Zaczęliśmy w 2020 roku, kiedy zainwestowaliśmy 1 mld dolarów, tworząc region chmury w Polsce. Ta praca została wykonana. W 2023 roku ten region chmury ruszył. Teraz zapowiadamy inwestycje w wysokości 700 mln dolarów, czyli drugą fazę, które będą służyć pracom realizowanym od dziś do lata 2026 roku – powiedział Smith podczas briefingu z premierem Donaldem Tuskiem.
Jak dodał, Microsoft przyspiesza pracę nad mocą obliczeniową w Polsce i w tej części Europy. Potem zrealizuje jeszcze fazę ostateczną, końcową.
– Ta moc obliczeniowa będzie wykorzystywana przede wszystkim do wzmacniania cyberbezpieczeństwa we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi. Będziemy o tym mówić dzisiaj podczas spotkań popołudniowych. To jest też krytyczne, istotne partnerstwo dla naszej firmy. Wiemy, że jest to również partnerstwo, które będzie miało kluczowe znaczenie dla całej Europy. Przyśpieszyliśmy współpracę z polskimi siłami zbrojnymi z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie – wskazał wiceprezes.
Przypomniał, że już w lutym 2022 roku Microsoft pospieszył z pomocą, aby po pierwsze bronić Ukrainę przed cyberatakami oraz utrzymać świadczone usługi cyfrowe. Wykorzystał do tego centra danych Microsoft znajdujące się w całej Europie.
– Dzięki współpracy z polskimi siłami zbrojnymi będziemy wchodzić na kolejny poziom cyberbezpieczeństwa, budując kompetencje, a także próbując jeszcze lepiej, optymalniej wykorzystać przełomowe technologie – zapowiedział też Smith.
Polski potencjał
Zwrócił uwagę, że Polska jest jednym z światowych centrów badań matematycznych i informatycznych.
– Microsoft rozpoczął swoją działalność w Polsce 31 lat temu i bardzo szybko mogliśmy skorzystać z wszystkich tych talentów, które w całej Polsce znajdujemy. Widzimy te poprzednie pokolenia i te nowe pokolenia, które się pojawiają, które stanowią szansę na przyszłość. Mam nadzieję, że to ogłoszenie tej nowej inwestycji to nie tylko będzie docenienie naszego wkładu w innowacyjność i w naukę – w tej chwili też to rodzaj wotum zaufania dla Polaków i Polek, dla polskiej gospodarki i dla polskiego rządu – stwierdził przedstawiciel Microsoft.
Dodał, że Polska stała się centrum wyzwalającym energię startupów, tworzenia nowych usług nie tylko dla Polek i Polaków, ale dla wszystkich Europejczyków i dla biznesów na całym świecie.
– Zresztą widzę to nie tylko w biznesie, widzę to na uniwersytetach, widzę to również w społeczności naukowej. Widzę to również w polskim modelu językowym, widzę to w polskich naukowcach, w badaczach, w tylu obszarach badań naukowych. Stąd pomysł i przejście do kolejnego etapu inwestycji – podsumował.
– Dzisiaj i nasza rozmowa i wasza obecność i plany dotyczące Polski pokazują, że Polska jest miejscem wartym inwestowania. W tych trudnych i niestabilnych czasach tak wiele nadziei wiąże się z Polską, ze stabilnością w Polsce. I mimo, że otoczenie nie jest szczególnie stabilne, to Polska ze swoją pozycją, z szansami rozwojowymi, potencjalnym wzrostem gospodarczym, prawdopodobnie największym w Europie w roku 2025, […] z całą armią młodych niezwykle utalentowanych ludzi szczególnie w dziedzinie, którą którą nasi dzisiejsi goście się zajmują – to wszystko powoduje, że Polska jest miejscem wartym inwestowania – skomentował Tusk.
Polecamy też:
- Awaria Microsoftu wywołała światowy chaos. „Pierwszy taki globalny blackout”
- Microsoft może odetchnąć z ulgą. UE nie będzie sprawdzać jego inwestycji w OpenAI
- Sztuczna inteligencja w rękach hakerów. Microsoft ostrzega przed atakami z Rosji, Iranu czy Chin
- Spektakularna inwestycja Microsoft w Niemczech. Koncern przeznaczy 3,3 miliarda euro na AI