Unia Europejska musi w najbliższych tygodniach przyjąć przepisy o minimalnej 15-procentowej stawce podatku dochodowego dla firm, pomimo obaw niektórych państw członkowskich – ocenia francuski minister finansów Bruno Le Maire.
Francja z początkiem roku objęła prezydencję w UE i deklaruje, że uporządkowanie międzynarodowych przepisów podatkowych to jeden z jej priorytetów.
Agencja Bloomberg umieszcza deklarację Le Maire’a w kontekście światowego porozumienia, jakie osiągnięto pod koniec ubiegłego roku pod auspicjami OECD o wprowadzeniu minimalnej globalnej stawki CIT w wysokości 15 proc. dla firm międzynarodowych.
Pod koniec grudnia 2021 r. OECD opublikowała szczegółowe zasady, które mają pomóc we wdrożeniu reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Zmiany sprowadzają się do tego, że przedsiębiorstwa ponadnarodowe będą podlegać minimalnej stawce podatkowej od 2023 r.
„Niektóre państwa nadal mają obawy, bo ich modele gospodarcze opierają się na bardzo niskim poziomie podatków, jednak zaakceptowały porozumienie OECD” – cytuje Le Maire’a Bloomberg.
„Nie można zaakceptować porozumienia OECD, a następnie powiedzieć na etapie przenoszenia go do europejskiej dyrektywy, że ono nie obowiązuje” – dodaje francuski minister finansów. ‚
Unia Europejska opracowała własne zasady ujednolicenia opodatkowania, które opublikowała już w maju. Według Komisji Europejskiej reforma proponowana przez OECD je uzupełnia.
Ale unijny harmonogram wprowadzania reformy podatkowej jest przez niektóre kraje członkowskie uznawany za zbyt ambitny. Według nieoficjalnych informacji swoje wątpliwości zgłaszały m.in. Szwecja, Estonia, Malta i Bułgaria.
Europejscy ministrowie finansów mają przedyskutować ten temat we wtorek w Brukseli.
Polecamy także:
- Najbiedniejsze kraje świata mają coraz wyższe długi. Korzystają na tym najbogatsi
- Jak globalny podatek może wpłynąć na specjalne strefy ekonomiczne? [wywiad]
- 130 krajów za, 9 przeciw. Dlaczego niektóre państwa wetują nowy globalny podatek
- Globalny rynek śmieci – kto zarabia na przemyśle wartym 2x więcej niż cała gospodarka Węgier