Coraz więcej Niemców jest niezadowolonych ze swojej pracy, co stawia ich poniżej średniej europejskiej. Jednak niektóre branże cieszą się niesłabnącą popularnością wśród pracowników. Nie zawsze najważniejszym czynnikiem jest wynagrodzenie.
Z badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Gallup wynika, że tylko 45 proc. niemieckich pracowników odczuwa zadowolenie z wykonywanego zawodu oraz patrzy optymistycznie na przyszłość swojej kariery. Jeszcze rok temu 53 proc. Niemców zgadzało się z tym stwierdzeniem.
W porównaniu do innych krajów europejskich, Niemcy spadły na 20. miejsce, plasując się przez to poniżej średniej. Największy spadek zadowolenia zanotowano wśród Niemców i Irlandczyków. Jednakże są branże, które cieszą się ponadprzeciętnym zainteresowaniem pracowników niemieckich, podaje tygodnik „WirtschaftsWoche”.
Ranking najpopularniejszych sektorów
Finanse jako branża interesują Niemców najbardziej, bowiem ten sektor osiągnął najwyższy wskaźnik ogólny – 9,55 na 10 możliwych do zdobycia. Firma badwcza podała, że do zestawienia danych posłużyło ponad pół miliona ogłoszeń o pracę. Wyniki pokazują, że średnie zadowolenie z pracy w finansach wynosi 74 proc. Natomiast średnie wynagrodzenie sięga 65 tys. euro rocznie.
Na drugim miejscu uplasował się sektor energetyczny ze wskaźnikiem ogólnym na poziomie 9,33. Jednak ta branża zdecydowanie przewyższa finanse pod względem zadowolenia pracowników (76 proc.) oraz wynagrodzenia (71 tys. euro rocznie).
Jeszcze tylko jedna z branż osiągnęła wskaźnik na poziomie co najmniej 9. Podobnie jak sektor finansowy, przemysł elektrotechniczny uzyskał wartość 9,18 oraz zadowolenie na poziomie 74 proc. Średnie zarobki w tej branży osiągają 72 250 euro rocznie. Okazuje się, że jest to gałąź gospodarki bardziej ceniona przez pracowników niż branża IT, w której nie tylko zadowolenie (62 proc.), ale także zarobki są niższe (64 250 euro rocznie).
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, prym wiedzie branża medyczna i farmaceutyczna, w której roczne zarobki przekraczają 76 500 euro. Mimo tego nie jest chętnie wybierana przez niemieckich pracowników. Pod względem zadowolenia z pracy sektor medyczny zajął dopiero dziewiąte miejsce.
Z kolei w branży hotelarskiej sytuacja jest odwrotna. Co prawda pracownicy zarabiają tu najmniej z analizowanych branż (ok. 38 600 euro rocznie), ale zadowolenie jest w wielu aspektach wysokie. Dlatego zajmuje szóste miejsce w rankingu ze wskaźnikiem 8,46.
Najniższy poziom zadowolenia dominuje w służbie zdrowia i przemyśle tekstylnym. Tylko nieco połowa badanych odczuwa satysfakcję z pracy. W opiece zdrowotnej wskaźnik zadowolenia wyniósł – 3,68 a w tekstyliach – 3,12.
Polecamy:
- Praca hybrydowa zwiększa szczęście i produktywność pracowników. Oto najnowsze badania
- Dobra praca szczęścia nie daje. Satysfakcja z tego co robimy nie musi oznaczać zadowolenia z życia
- Wzrasta zadowolenie obcokrajowców z pracy w Polsce. Dla przedsiębiorców to dobra wiadomość