Nowy wariant koronawirusa, który powoduje Covid-19 – o nazwie B.1.1.529 lub Omikron – został zidentyfikowany w RPA. Zdaniem ekspertów może być najgroźniejszym z dotychczas odkrytych wariantów.
Nowy wariant koronawirusa nazywany był B.1.1.529. Na pilnie zwołanym spotkaniu w piątek 26 listopada WHO nadało mu nową nazwę – zgodnie z przyjętym zwyczajem od litery greckiego alfabetu – Omikron.
Wyjaśniamy, co dziś już wiadomo na temat nowej mutacji.
1. Czym różni się ten wariant od pozostałych?
Naukowcy z RPA wykryli, że wariant Omikron zawiera ponad 30 mutacji w swoim białku kolczastym, które odgrywa kluczową rolę we wnikaniu wirusa do komórek w ciele. Taka liczba mutacji może być dwa razy większa od mutacji wariantu Delta. W ten sposób może omijać działanie szczepionek. Naukowcy jeszcze nie ustalili, czy jest bardziej przenośny czy bardziej śmiertelny niż poprzednie szczepy – wynika z informacji podanych przez Bloomberg.
„Niewiele jeszcze wiemy. Wiemy, że ten wariant ma dużą liczbę mutacji. Obawa polega na tym, że gdy jest tak wiele mutacji, może to mieć wpływ na zachowanie wirusa” – powiedziała dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. Covid-19.
2. Skąd pochodzi nowy wariant koronawirusa?
Nowy wariant wirusa po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.
„To, że po raz pierwszy wykryto wirus w Afryce Południowej, nie oznacza, że stamtąd pochodzi” – podał w czwartek prof. Tulio de Oliveira, profesor bioinformatyki, który prowadzi instytucje sekwencjonowania genów w dwóch południowoafrykańskich uniwersytetach.
Dodał, że „dobrą wiadomością” jest to, że wirus można wykryć za pomocą konkretnego testu PCR. To oznacza, że można go szybko zlokalizować, co pomaga naukowcom śledzić rozprzestrzenianie się.
3. Jak bardzo wariant Omikron jest rozpowszechniony?
W czwartek wykryto prawie 100 przypadków w Republice Południowej Afryki, gdzie stał się dominującym szczepem wśród nowych infekcji.
Naukowcy podają, że aż 90 proc. z 1100 nowych zakażeń w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng, która obejmuje Johannesburg, jest spowodowana wariantem Omikron. Liczba wykrytych przypadków w północno-zachodniej części kraju i Limpopo również gwałtownie rośnie – poinformował prof. Tulio de Oliveira.
W Botswanie w poniedziałek odnotowano cztery przypadki u osób w pełni zaszczepionych. W Hongkongu wykryto wariant u podróżującego z RPA, a inny przypadek zidentyfikowano u osoby poddanej kwarantannie. Izrael zidentyfikował również jeden przypadek u mężczyzny, który niedawno podróżował do Malawi.
W piątek o 14:00 podano, że wariant Omikron dotarł do Europy. Pierwszy przypadek mutacji zdiagnozowano w Belgii u młodej, niezaszczepionej kobiety – podał brytyjski dziennik The Guardian.
Kobieta zaczęła mieć objawy 11 dni po podróży do Egiptu przez Turcję.
Pierwszy zdiagnozowany przypadek wariantu ny w Belgii. Niezaszczepiona, objawy 11 dni po powrocie z Egiptu via Turcja. Nie była w południowej Afryce. https://t.co/7ICGbJMXuz
— Tomasz Bielecki (@TomaszBielecki) November 26, 2021
4. Co to oznacza dla gospodarki?
Indeksy największych europejskich giełd spadły o ponad 3 proc. w piątek rano po informacjach o wykryciu wysoce zakaźnej mutacji SARS-CoV-2 o tymczasowej nazwie B.1.1.529.
Inwestorzy obawiają się, że prawdopodobnie bardziej zakaźny od Delty wariant Omikron doprowadzi ona do kolejnych lockdownów, co zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu.
Kilkanaście minut po otwarciu notowań frankfurcki DAX spadał o 3,5 proc., paryski CAC-40 o 4,3 proc., londyński FTSE o 3,4 proc.W Warszawie indeks WIG-20 tracił w tym czasie 3,45 proc.
5. Jaki będzie rozwój nowego wariantu?
Jest zbyt wcześnie, by to osądzać. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dostępnych jest mniej niż 100 całych sekwencji genomowych nowego szczepu, co może wydłużyć czas potrzebny na zbadanie, jak wypada on w porównaniu z poprzednimi szczepami i jaki jest jego wpływ na terapie i szczepionki przeciw Covid.
Wirusy cały czas mutują, a zmiany czasami osłabiają wirusa, a czasami czynią go bardziej zdolnym do unikania przeciwciał i zarażania ludzi.
6. Jaka jest reakcja innych państw?
Wielka Brytania wydała zakaz lotów z sześciu krajów afrykańskich. Singapur ogranicza wjazd dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Republice Południowej Afryki i pobliskich krajach. Unia Europejska proponuje wstrzymanie połączeń lotniczych z RPA.
Australia nie wyklucza zaostrzenia przepisów dla podróżnych z RPA, jeśli sytuacja się zaostrzy. Indie wzmoncniły kontrolę przybywających podróżnych z Republiki Południowej Afryki, Botswany i Hongkongu.