Badanie przeprowadzone przez University College w Londynie pokazało, że 70 proc. nastolatków, u których stwierdzono długotrwały Covid-19 3 miesiące po zakażeniu, wyzdrowiało w ciągu 2 lat.
Uczelnia, która jest częścią Uniwersytetu Londyńskiego, przeanalizowała dane pochodzące od ponad 12 tys. nastolatków. Młodzież w wieku od 11 do 17 lat zapytano o stan zdrowia po 3, 6, 12 i 24 miesiącach od wykonania testu PCR na obecność koronawirusa.
Jak podaje The Guardian, który opisuje wyniki badania, nastolatki były definiowane jako cierpiące na długotrwały Covid-19, jeśli przez co najmniej 3 miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu miały więcej niż jeden objaw choroby, taki jak zmęczenie, problemy ze snem, duszności lub bóle głowy, poczucie silnego niepokoju bądź smutku, ale też trudności związane z mobilnością czy wykonywaniem codziennych czynności.
Co udało się ustalić?
U 233 osób stwierdzono długotrwały Covid-19 3 miesiące po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Po 6 miesiącach 135 osób nadal spełniało kryteria badawcze dla długotrwałego koronawirusa. Po roku długotrwały Covid-19 miały 94 osoby. Liczba ta zmniejszyła się do 68 osób dopiero 2 lata po pozytywnym teście.
Jak wskazali autorzy badania, oznacza to, że 70 proc. osób, u których stwierdzono długotrwały Covid-19 3 miesiące po zakażeniu, wyzdrowiało w czasie do 2 lat. Jednak 30 proc. nastolatków nadal chorowało.
– To dobra wiadomość, ale zamierzamy przeprowadzić dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, dlaczego 68 nastolatków nie wyzdrowiało – powiedział jeden z autorów badania, prof. Terence Stephenson, cytowany przez The Guardian.
Osoby, które nie wyzdrowiały w tym samym okresie, co większość nastolatków, zgłaszały średnio 5 do 6 objawów za każdym razem, gdy raportowały swoje zdrowie. Najczęściej wymieniane były zmęczenie, problemy ze snem, duszności i bóle głowy.
Jednocześnie eksperci ustalili, że starsze nastolatki oraz osoby z najniższym poziomem dochodów były bardziej narażone na długotrwały Covid.
Polecamy też:
- AstraZeneca wycofuje swoją szczepionkę na COVID-19. Chce skupić się na lekach na otyłość
- NBP nie chce sprzedawać obligacji covidowych na rynku. „Nie ma żadnej dyskusji” [AKTUALIZACJA]
- Uboczny skutek pandemii Covid-19. Lockdown spowolnił rozwój umiejętności językowych u dzieci
- Nobel za szczepionki przeciw COVID. Znamy tegorocznych laureatów nagrody