Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – wynika z autopoprawki do projektu nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zaproponowaną zmianą zajmie się Rada Ministrów, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Obecnie podstawą składki na dany rok jest najniższe wynagrodzenie obowiązujące na pierwszy dzień danego roku składkowego.
Co przewiduje autopoprawka?
– W przedłożonej autopoprawce proponuje się obniżenie w 2025 r. minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych według skali podatkowej, według 19 proc. stawki podatku i opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – czytamy w uzasadnieniu.
Jak podkreślono, roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie mogła być niższa od kwoty stanowiącej iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast podstawa wymiaru składki za dany miesiąc nie będzie mogła być niższa od kwoty 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.
Z kolei dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej, podstawę wymiaru miesięcznej składki zdrowotnej stanowić będzie kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu pierwszego stycznia danego roku.
Proponowane zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
Ile to będzie kosztowało?
– Wprowadzenie zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2025 r. dotyczy obniżenia minimalnej podstawy składki zdrowotnej osób rozliczających się za pomocą skali podatkowej i na podatku liniowym do poziomu 75 proc. minimalnej. Łączny skutek dla sektora finansów publicznych szacowany jest na -0,945 mld zł – dowiadujemy się z oceny skutków regulacji do autopoprawki.
Autopoprawka to tzw. „drugi krok” dotyczący obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt odejścia od poboru składki przy sprzedaży środków trwałych trafił już do Sejmu.
Polecamy też:
- Składka zdrowotna dla przedsiębiorców na nowo. Rząd próbuje odwrócić Polski Ład
- Co dalej ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? PSL obiecuje własny projekt
- Co ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? Minister zapowiada koalicyjny projekt
- Składka zdrowotna w górę. Niektórzy ryczałtowcy na JDG stają przed trudną decyzją