Ministerstwo Przemysłu ma przedstawić we wrześniu plan, którego celem miałoby być odsolenie wód kopalnianych wpływających do Odry, wynika z wypowiedzi minister ds. klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Koszt inwestycji odsalającej wody kopalniane, wpływające do rzek szacowany jest na 1-1,5 mld zł.
Według założeń, miałaby być to wspólna instalacja dla kilku kopalni, a środki na jej budowę miałyby wyłożyć same przedsiębiorstwa już od przyszłego roku.
– Tam na tym terenie […] potrzebna jest absolutnie instalacja odsalająca wodę kopalnianą, która potem wpływa do tych wszystkich rzek zbiorników i nad tym pracujemy. Tylko jest to proces długofalowy Ministerstwo Przemysłu robi dzisiaj taką ocenę jak to powinno wyglądać, bo to są też drogie inwestycje – powiedziała Hennig-Kloska w TVP Info.
Pytana o koszty, minister powiedziała, że „to jest inwestycja rządu 1-1,5 mld zł”. Oceniła, że pojedynczych kopalni nie stać na takie przedsięwzięcie, dlatego należałoby przygotować wspólną instalację dla kilku z nich.
– Ministerstwo Przemysłu obiecało na Zespole ds. Odry zaprezentowanie takiego planu we wrześniu – doprecyzowała Hennig-Kloska.
Rozmowy z przedsiębiorstwami
Odnosząc się do danych z raportu rządowej komisji, wyjaśniającej przyczyny tej katastrofy sprzed dwóch lat na Odrze, według których 72 proc. zasolenia w rzece było efektem wydobycia w takich kopalniach, jak KGHM Polska Miedź, Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa, minister klimatu i środowiska powiedziała: „to są zakłady, które mogą pozwolić sobie na inwestycje”.
– Dlatego pracujemy. Jesteśmy po rozmowach i z KGHM, który też we wrześniu ma powiedzieć jakie ma plany inwestycyjne i również z tymi pozostałymi podmiotami i poprzez Ministerstwo Przemysłu. Wierzę, że we wrześniu będziemy mieli plan inwestycyjny, będziemy mogli omówić na zespole odrzańskim plan inwestycyjny tak, by na przyszły rok te przedsiębiorstwa mogły zabezpieczyć już jakieś pieniądze na opracowanie dokumentacji i przystąpienie do samej inwestycji – podkreśliła minister.
Polecamy także:
- Sukces polskich naukowców: znaleźli sposób na złote algi. To one zabijają Odrę
- Coraz mniej przewozów i niejednoznaczne decyzje. Co dalej z żeglugą śródlądową w Polsce?
- Sąd zabronił, rząd się zmienił, a regulację Odry i tak dokończono. Ekolodzy oburzeni
- KGHM chce zbudować warzelnię soli. Po to, by lepiej chronić środowisko