Koszty życia na świecie w 2023 roku wzrosły średnio o 7,4 proc., wynika z badania Economist Intelligence. Wśród miast, gdzie koszty te są najwyższe, liderem po raz dziewiąty w ciągu jedenastu lat jest Singapur.
Najnowsze badanie kosztów życia przeprowadzone przez Economist Intelligence (EIU) w 2023 roku pokazuje, że ceny w najważniejszych miastach świata wzrosły średnio o 7,4 proc. w lokalnej walucie w ciągu ostatniego roku dla ponad 200 powszechnie używanych towarów i usług. To niewiele wolniej niż wzrost cen odnotowany w poprzednim roku, który wyniósł 8,1 proc. Dane za miniony rok mocno przewyższają trend z lat 2017-2021.
Najdroższe metropolie
Swoją pozycję najdroższego miasta na świecie, po raz dziewiąty w ciągu jedenastu lat utrzymał Singapur. Szczególnie drogi jest tam transport i odzież. W tym roku znalazł się na pierwszym miejscu ex aequo z Zurychem, który powrócił na szczyt po trzech latach.
Zurych awansował z szóstej pozycji. Miasto charakteryzują wysokie ceny artykułów spożywczych, gospodarstwa domowego i rekreacji. Nowy Jork, który w zeszłym roku był na pierwszej pozycji, spadł teraz na trzecie miejsce, dzieląc je z Genewą. Dalej uplasował się Hong Kong. Na szóstym miejscu znalazło się Los Angeles, a za nim Paryż i Kopenhaga. Pierwszą dziesiątkę zamyka Tel Aviv i San Francisco. Poniższa grafika przedstawia dziesięć najdroższych miast na świecie:
Czytaj także: Największe finansowe centra świata i Europy. Próżno szukać wśród nich polskich miast [RANKING]
W najdroższych miastach Europy Zachodniej, czyli Zurychu, Genewie, Paryżu i Kopenhadze inflacja utrzymuje się zwłaszcza w kategoriach takich jak artykuły spożywcze, odzież i pielęgnacja osobista. Te czynniki w połączeniu z umocnieniem euro i innych walut lokalnych, spowodowała awans tych metropolii w rankingu.
Według raportu, miasta w Europie Zachodniej awansowały pod względem wysokości kosztów życia. Dla całego regionu inflacja była wysoka przede wszystkim dla artykułów spożywczych (7,8 proc.) i odzieży (7,2 proc.).
Najtańsze miasta świata
Badanie objęło 173 największych miast na świecie. Najtańszym miastem na świecie ponownie został Damaszek. Wśród miast sklasyfikowanych na dole rankingu znajdują się także Teheran i Trypolis. W Teheranie wskaźnik inflacji jest wysoki, wynosi niemal 49 proc., natomiast ceny w Trypolisie wzrosły o nieco ponad 5 proc. w ciągu ostatniego roku. Wszystkie trzy miasta są szczególnie tanie w zakresie artykułów spożywczych, a także innych artykułów gospodarstwa domowego i pielęgnacji osobistej.
Najwyższą inflację analitycy odnotowali w Caracas, gdzie ceny wzrosły o 450 proc. od roku ubiegłego. Niemniej jednak, taki poziom inflacji w Caracas oznacza istotny spadek w ciągu ostatniego roku. Dla porównania w roku 2019 wskaźnik dla tego miasta wynosił powyżej 25 tys. proc. Miasto to jest wyłączone z globalnej średniej inflacji, aby uniknąć fałszowania obliczeń. Caracas zajmuje 144. miejsce w rankingu.
Na liście miast, które najbardziej spadły w rankingu, znajduje się kilka miast w Rosji, Chinach i Japonii. Moskwa i Petersburg spadły o 105 i o 74 miejsca w rankingu. Chociaż ceny wzrosły w obu miastach (o 5,9 proc. i 6,6 proc.) to w wyniku tłumienia importu i niedoborów siły roboczej, ten wpływ został zacieniony przez spadek rubla o około 60 proc. od ubiegłego roku.
W Azji osłabienie walut spowodowało, że cztery chińskie miasta (Nankin, Wuxi, Dalian i Pekin) oraz dwa japońskie (Osaka i Tokio) znacznie spadły rankingu. Miasta chińskie spadły także ze względu na właśnie powolną odbudowę gospodarczą po pandemii, stłumione zapotrzebowanie konsumentów i spadku wartości waluty – wyjaśnia EIU.
Żywność wciąż drożeje
Spośród dziesięciu kategorii w indeksie cenowym, najwolniej w ciągu ostatniego roku rosły ceny za usługi komunalne (rachunki za energię elektryczną i wodę). Wyniosły one średnio 5,7 proc. Pokazuje to osłabienie wpływu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Jednak ceny artykułów spożywczych nadal rosną dynamicznie. Badanie pokazuje, że ceny żywności i transportu wzrosło ponad 8 proc.
Wzrost cen transportu wskazuje na silne ożywienie popytu, gdy podróże po pandemii wróciły do normy. Z kolei inflacja artykułów spożywczych utrzymuje się na wysokim poziomie, ponieważ wielu producentów żywności i detalicznych przerzuca wyższe koszty produkcji na swoich klientów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Indeks towarów EIU obejmujący żywność, pasze i napoje, pomimo spadku rok do roku, w 2023 roku jest nadal o ponad 50 proc. wyższy niż w 2019 roku. Jest to wynikiem trudności w dostawie zbóż i innych produktów spożywczych z Ukrainy i Rosji, a także zjawisk pogodowych wpływających na zbiory na całym świecie. Fenomen El Niño (okresowy system pogodowy, który może prowadzić do ekstremalnych zjawisk atmosferycznych) może dodatkowo zwiększyć te naciski w 2024 roku – wskazuje raport.
W tym roku wpływ podwyżek stóp procentowych może spowolnić aktywność gospodarczą, a w konsekwencji popyt konsumencki. Jednak ryzyka wzrostu cen nadal pozostają. Może na nie wpłynąć np. dalsza eskalacja wojny między Izraelem a Hamasem, doprowadzając do zwiększenia cen energii. Innym czynnikiem może okazać się wpływ zjawiska El Niño, które zagraża wzrostem cen żywności – podają autorzy raportu.
Czytaj także:
- Najdroższe miasta na świecie. Singapur na pierwszym miejscu w rankingu
- Nie tylko europejskie metropolie. Oto najbardziej przyjazne do życia miasta na świecie [RANKING]
- Oto polskie miasta, w których życie jest najzdrowsze. Nowy ranking
- Hałas szkodzi podobnie jak zanieczyszczenie powietrza. W dużych miastach jest najgorzej