Obniżki pensji w najbliższym czasie spodziewa się 9 proc. Polaków. Natomiast 42 proc. zatrudnionych oczekuje podwyżki. Pozostali przewidują, że poziom wynagrodzenia nie zmieni się, wynika z raportu „Wynagrodzenia 2024. Oczekiwania Polaków” autorstwa Gi Group.
Z raportu dowiadujemy się też, że na podwyżki liczy nieco więcej mężczyzn (44 proc.) niż kobiet (41 proc). Oczekiwania maleją przy tym wraz z wiekiem. Wzrostu wynagrodzenia spodziewa się 32 proc. osób o po 50-tce, w przypadku pracowników, którzy nie przekroczyli 24. roku życia jest to blisko 61 proc. Różnica między pokoleniami jest więc niemal dwukrotna.
Jak ustalili autorzy raportu, oczekiwania dotyczące podwyżek nie zależą tak bardzo od poziomu wykształcenia. Zarówno osoby z zasadniczym zawodowym wykształceniem (45,1 proc.), jak i te z wyższym (41,6 proc.) mają podobne nadzieje na wzrost wynagrodzenia.
Większe znaczenie ma miejsce zamieszkania – mieszkańcy dużych miast i regionu północnego oraz Mazowsza częściej spodziewają się podwyżek (około 48 proc.), podczas gdy w regionie południowym oczekiwania są niższe (33,1 proc.).
Spłaszczanie struktury płac
Zdaniem prof. Grażyny Spytek-Bandurskiej, ekspertki Federacji Przedsiębiorców Polskich, oczekiwania pracowników dotyczące wzrostu wynagrodzeń będą utrzymywały się, a nawet rosły w niektórych branżach.
– Wiąże się to z wysokimi kosztami utrzymania, znaczącym wzrostem cen dóbr i usług oraz obciążeniami gospodarstw domowych. Chociaż wysokość płacy minimalnej była podwyższana w ostatnim czasie, to nie zawsze przekładało się to na sukcesywny wzrost pozostałych wynagrodzeń wypłacanych pracownikom o wyższych kwalifikacjach czy dłuższym stażu pracy. W efekcie obserwuje się spłaszczanie struktury płac, co negatywnie oddziałuje na motywację zatrudnionych – podsumowała prof. Grażyna Spytek-Bandurska, cytowana w komunikacie do badania.
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Jesień życia może dawać większe zarobki niż praca w sile wieku. Przybywa pracujących emerytów
- Podwyżki pomogły, ale niewiele się zmieniło. Zarobki polskich nauczycieli nadal dużo poniżej średniej OECD
- Coraz większe zarobki w zielonej energii na świecie. Ale jeszcze nie w Polsce
- Elastyczna praca zwiększa zarobki matek. Pozwala im też zachować stare posady