Z rozwiązań AI korzysta ok. 330 tys. firm w Polsce, wynika z danych w ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. To zaledwie 6,6 proc. wszystkich przedsiębiorstw
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (AI). Do udziału w debacie na temat proponowanych rozwiązań zaprosiło ministerstwo cyfryzacji. Z informacji zawartych w OSR wynika, że na razie tylko niewielki odsetek firm w Polsce może mieć na temat używania AI jakąś opinię. Zaledwie 6,6 procent wszystkich przedsiębiorstw deklaruje dziś korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji. To około 330 tys. (z 5,202 mln) przedsiębiorstw.
W sektorze prac nad AI działa natomiast w Polsce ok. 900 firm.
„Ok 1/3 firm ICT deklaruje, że w ich głównych produktach rozwiązania sztucznej inteligencji odgrywają kluczową rolę […], daje to szacunkową liczbę ok. 900 firm sektora sztucznej inteligencji w Polsce” – napisano w OSR.
Projekt ustawy zakłada m.in. powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która będzie wydawać interpretacje pozwalające firmom upewnić się, że planowane przez nie rozwiązania są zgodne z Aktem o AI. Komisja, której szefa będzie mianował premier, ma też publikować prognozy dotyczące mocy obliczeniowych i zużycia energii elektrycznej związanych z rozwojem AI.
Polskie firmy sceptyczne wobec AI
Prezesi największych firm w Polsce do AI podchodzą z dużą dozą ostrożności. Rewolucyjne technologie ankietowani z Polski wskazują jako największe ryzyko zagrażające rozwojowi ich firm – nawet 88 proc. z nich uważa, że sztuczna inteligencja negatywnie wpłynie na dobrobyt ich organizacji w ciągu najbliższych trzech lat – podaje w raporcie KPMG.
Wprawdzie liderzy największych firm w Polsce coraz bardziej koncentrują się na nowych technologiach – aż 72 proc. respondentów wskazało ten obszar jako priorytet inwestycyjny, ale robią to niechętnie. Dane z OSR pokazują, że AI wdraża realnie niewielka część wszystkich przedsiębiorstw.
„W kwestii sztucznej inteligencji widać różnicę między Polską a 11 kluczowymi gospodarkami. Podczas gdy 64 proc. globalnych firm uznaje generatywną AI za priorytet inwestycyjny, w Polsce zgadza się z tym jedynie 48 proc., a 36 proc. polskich respondentów nie dostrzega w niej takiej roli. Wyścig w zakresie wdrażania AI oraz innych nowoczesnych technologii to jedno z kluczowych wyzwań współczesnego biznesu według polskich liderów”, czytamy w podsumowaniu do raportu KPMG.
Co ciekawe, chociaż aż 64 proc. z badania KPMG obawia się, że cyberprzestępczość może negatywnie wpłynąć na działalność ich firm, to jedynie 48 proc. polskich liderów planuje zwiększyć inwestycje w cyberbezpieczeństwo.
(km, ISBNews)
Ważne informacje na temat AI:
- AI przypilnuje, jeśli ludzie przypilnują AI. To musisz mieć na uwadze, gdy zostawiasz swoje dane
- Rząd szykuje regulacje dla AI w Polsce. Chodzi o jej zastosowanie w trzech strategicznych sektorach
- Już po wakacjach nie będziemy w stanie rozpoznać, czy coś zostało stworzone przez AI czy człowieka [WYWIAD]
- Powstanie nowy instytut do rozwoju AI. Mają z nim współpracować uczelnie i trzy ministerstwa
- Branża, która rozwija AI boi się skutków tej rewolucji. Specjaliści IT też martwią się o pracę
- Polska innowacyjność nie rośnie. W rankingu wyprzedza nas 25 europejskich krajów
- Sztuczna inteligencja w pracy to wciąż nowość. Ale są zawody, które już z niej korzystają
- Sztuczna inteligencja z polską duszą. Bielik AI, pierwszy krajowy model językowy, już dostępny
- Sztuczna inteligencja wchodzi do firm, ale z oporami. Tylko w co piątej AI jest w pełni wykorzystywana
- AI w ochronie zdrowia. Tak sztuczna inteligencja wspiera polskie przychodnie i szpitale
- Sztuczna inteligencja w szkolnej ławce. Nauczyciele są sceptyczni, ale przed nią nie uciekną