Sześciu na 10 specjalistów IT traktuje rozwój sztucznej inteligencji jako niepokojący dla pracowników tej branży pod kątem bezpieczeństwa zatrudnienia w przyszłości, wynika z raportu theprotocol.it. Chcą jasnych deklaracji od pracodawców.
Aż 60 proc. specjalistów IT też martwi się o zachowanie pracy w niedalekiej przyszłości. Niepokoi ich wpływ AI na bezpieczeństwo zatrudnienia. To wyniki badania „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” przeprowadzonego przez firmę theprotocol.it
Ponad 2/3 badanych osób z branży IT (67 proc.) oczekuje od pracodawców jasnego komunikowania planów rozwoju kompetencji AI w obszarach nowych technologii.
Grupa zawodowa, która rozwija sztuczną inteligencję dostrzegła, że może ona zagrozić także ich pozycji zawodowej.
„Otóż dotychczas w dyskusjach o automatyzacji pracy w minionych latach zdecydowanie skupiano się na zawodach z kategorii blue collars (a więc wykonywanych przez pracowników fizycznych), a także m.in. związanych z procesami produkcyjnymi czy obsługą klientów. Rozpowszechnienie modeli generatywnej sztucznej inteligencji, a także wpływ innych czynników na branżę IT sprawiły, że wśród pracowników widoczne są obawy o stabilizację zawodową, szczególnie w dziedzinie programowania” – czytamy w komunikacie.
„Te odczucia potwierdzają wyniki badania ‚Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024’ theprotocol.it, zgodnie z którymi blisko 6 na 10 specjalistów IT traktuje rozwój sztucznej inteligencji jako niepokojący dla pracowników branży pod kątem bezpieczeństwa zatrudnienia czy też możliwości uzyskania zatrudnienia w nowym miejscu w przyszłości” – czytamy dalej.
Co ciekawe, mężczyźni wyrażają niepokój znacznie częściej niż kobiety (61 proc. do 55 proc.) Co zrozumiałe, najwięcej obaw mają pracownicy najmłodsi i najstarsi stażem.
W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.
(oprac. km)
Więcej na ten temat:
- Rewolucja AI na rynku pracy, a Polacy nie boją się sztucznej inteligencji. Eksperci ostrzegają: to błąd
- Pracownicy biurowi tracą czas na powtarzalne czynności. Firmy coraz częściej sięgają po AI
- Medycyna i farmacja też będą korzystać z AI. Szybsze prace nad lekami i efektywność sprzedaży