Polska wypowiada porozumienie ws. gazociągu jamalskiego – podała ministra środowiska, Anna Moskwa. Rząd przyjął uchwałę w tej sprawie.
Porozumienie ws. Jamału – rurociągu, którym Polska importowała gaz z Rosji – obowiązuje od 1993 roku. Rada Ministrów zdecydowała się je wypowiedzieć w reakcji na zatrzymanie eksportu gazu z Rosji przez Gazprom po tym, jak grupa PGNiG nie zgodziła się płacić za importowany surowiec w rublach, podała Anna Moskwa w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).
Więcej o tej sprawie pisaliśmy w tym artykule:
PGNiG: Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy w ramach kontraktu jamalskiego
– Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła trafność determinacji polskiego rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem – napisała także na Twitterze Anna Moskwa, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 r. ws. Jamału. Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła trafność determinacji polskiego rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) May 23, 2022
Uchwałę rząd przyjął już 13 maja, podaje PAP. Ponieważ porozumienie ws. Jamału jest umową międzynarodową, notę w tej prawie ma otrzymać jeszcze w poniedziałek 23 maja polskie Ministrerstwo Spraw Zagranicznych – wskazuje agencja.
– Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych – podsumowała Anna Moskwa w rozmowie z PAP.