Polska popiera powołanie komisarza Unii Europejskiej do spraw obronności i przeznaczenie 100 miliardów euro na tę dziedzinę. Mówili o tym premier Donald Tusk oraz wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Potrzebna jest w Unii Europejskiej pula finansowa 100 miliardów euro zarezerwowana na cele obronności. Im więcej działań, tym więcej skutków. Dzisiaj mamy szansę na to, że tych działań będzie więcej. Padła bardzo dobra deklaracja ze strony szefowej Komisji Europejskiej – mówił Kosiniak-Kamysz podczas briefingu w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Jesteśmy w obliczu bezpośredniego zagrożenia. Nie ma czasu na leżenie na kanapie, nie ma czasu na zbędne dywagacje. To nie może być 500 milionów euro, to muszą być miliardy euro na przemysł zbrojeniowy – dodał.
Propozycje na nową kadencję UE
Podczas inauguracji kongresu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i kandydatka na tę funkcję w kolejnej kadencji mówiła, że powinno się powołać komisarza UE do spraw obronności.
– Zaproponuję powołanie pełnowymiarowego komisarza do spraw obronności. Pierwszym jego zadaniem będzie przygotowanie „white paper”, w którym określimy, ile musimy inwestować w obronność, w co inwestować i jak – powiedziała.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Powołanie pełnowymiarowego komisarza UE do spraw obrony to był też nasz postulat – mówił podczas inauguracji premier Donald Tusk.
Jego zdaniem na obronność w Unii należy przeznaczyć środki niewykorzystane przez państwa w ramach krajowych planów odbudowy.
– Europa będzie bezpieczna pod warunkiem, że będzie bezpieczne niebo nad Europą. Bezpieczne niebo musi stać się projektem europejskim. Finansowy wysiłek europy na budowę kopuły wydaje się rzeczą oczywistą – dodał.
Zwrócił też uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych Unii Europejskich.
Odbudowa polskiego przemysłu zbrojeniowego
Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o planach związanych z zamówieniami uzbrojenia.
– Agencja Uzbrojenia planuje zawrzeć 150 umów na zakup uzbrojenia. My dążymy do tego, żeby 50 proc. zamówień było realizowane w polskich firmach lub zlokalizowane na terytorium Polski – wskazał.
Wcześniej w tej kadencji Ministerstwo Obrony złożyło zamówienia na uzbrojenie o wartości 18 miliardów euro.
– Musimy odbudować polski przemysł zbrojeniowy – podkreślił wicepremier.
Polecamy także:
- Ile państwa NATO wydają na wojsko? Polska liderem, zachodnia Europa nie spełnia wymogów
- Niemieccy eksperci: pieniądze na wojsko, zamiast na socjal. „Nie opłaca się generować nowego długu na zbrojenia”
- Domański: Liczymy na finansowanie EBI m.in. w zakresie obrony i bezpieczeństwa