Scenariusze rozwoju dla siedemnastu branż pozostają w dużej mierze optymistyczne, o ile nie pojawią się nieprzewidziane kryzysy zewnętrzne i napięcia wewnętrzne. Najpowszechniej i najsilniej oddziałującymi trendami są cyfryzacja oraz automatyzacja i robotyzacja, wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
PARP w swoim raporcie analizuje obecne trendy i przyszłe perspektywy dla siedemnastu branż, zaznaczając, że opracowane scenariusze są raczej optymistyczne, o ile nie pojawią się nieprzewidziane kryzysy i napięcia. Sektorom tym prognozuje się stabilny rozwój, napędzany głównie cyfryzacją, robotyzacją, automatyzacją, oraz innowacjami technologicznymi.
Przeanalizowane branże przez PARP to m.in. telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo, finanse, marketing, budownictwo, chemia, przemysł lotniczy, motoryzacja, elektromobilność, handel, opieka zdrowotna czy turystyka.
Czytaj także: Najbardziej znienawidzone firmy 2023. Oto korporacje, których nie znoszą konsumenci
Co branża to inne wymagania
Postęp technologiczny, zrównoważony rozwój, zmiany demograficzne i globalizacja określają kierunki rozwoju branż. Sia wpływu tych trendów różni się w zależności od sektora. Cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja są kluczowymi czynnikami wpływającymi na większość z nich, podczas gdy m.in. marketing, usługi rozwojowe, zdrowie, czy nowoczesne usługi biznesowe, skupiają się bezpośrednio na klientach, personalizacji usług i dostosowywaniu się do zmieniających się oczekiwań odbiorców, podano.
Raport podkreśla zarówno mocne, jak i słabe strony analizowanych branż. Ograniczona innowacyjność przedsiębiorstw, braki kadrowe, oraz ograniczona współpraca między biznesem a nauką to największe wyzwania dla branż.
Jednakże, w wielu sektorach pojawiają się deficyty kompetencji, szczególnie tych specjalistycznych. Zarówno umiejętności miękkie, jak i te specjalistyczne, wciąż pozostają kluczowe dla pracodawców. Pracownicy zatrudnieni na kluczowych stanowiskach cechują się relatywnie wysoką lojalnością oraz – wbrew obiegowym opiniom – są zadowoleni ze swojej pracy i jej warunków. Do atutów przedsiębiorstw należy także deklarowana otwartość wobec nowych technologii oraz wysoka adaptacyjność.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Zrównoważony rozwój to klucz
Współcześnie istotnym trendem jest zrównoważony rozwój, związany głównie z transformacją energetyczną oraz większym uwzględnieniem aspektów społecznych i środowiskowych w działalności gospodarczej. Ten trend jest dodatkowo wzmacniany przez rosnące znaczenie ESG (Environmental, Social, Governance), co staje się regulacją wpływającą na strategie firm i kształtującą świadomość przedsiębiorców.
Jego wpływ jest szczególnie zauważalny w sektorach odzysku surowców, chemii, budownictwie, gospodarce wodno-ściekowej, rekultywacji, modzie, innowacyjnych tekstyliach, motoryzacji, elektromobilności oraz produkcji żywności wysokiej jakości.
W innych obszarach, takich jak marketingu, usługach rozwojowych, zdrowiu czy nowoczesnych biznesach, dominujące trendy obejmują zwiększoną orientację na klienta, personalizację usług oraz dostosowywanie rozwiązań do zmieniających się preferencji różnych grup społecznych.
To również obejmuje dostosowywanie się do oczekiwań osób starszych oraz młodszych konsumentów, a także elastyczność oferowanych rozwiązań dla klientów indywidualnych i biznesowych. Chociaż te trendy wpływają również na inne branże, ich oddziaływanie nie jest równie wyraźnie podkreślane.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości analizuje perspektywy rozwoju siedemnastu sektorów polskiej gospodarki. Branżowe Bilanse Kapitału Ludzkiego stworzone przez PARP mają na celu zrozumienie kierunków rozwoju poszczególnych sektorów, identyfikację wpływających na nie czynników, a także ocenę konsekwencji kadrowych i kompetencyjnych wynikających z zachodzących zmian.
Polecamy także:
- Niełatwo znaleźć pracownika. Firmy skarżą się na brak kandydatów o pożądanych kompetencjach
- Mikrofirmy chętniej biorą kredyty z banków. Są nowe dane BIK
- Praktyczna nauka zawodu. Firmy rzemieślnicze i uczniowie nie mają ze sobą po drodze