Polscy pracownicy biurowi wyraźnie preferują elastyczne formy zatrudnienia. Ponad połowa z nich chciałaby pracować w trybie hybrydowym, łącząc pracę z biura z pracą zdalną. Zdalną pracę preferuje 27 proc. badanych, a pracę w pełni stacjonarną tylko 20 proc.
To wynik badania, jakie przeprowadzono przez ASM Research i portale z ofertami pracy: Rocketjobs.pl oraz Justjoin.it. Spytano ponad 800 pracowników biurowych o to, jakie są ich preferowane formy pracy i jak podchodzą do każdej formuły dostępnej obecnie na rynku.
Badanie pokazało, że oczekiwania co do trybu pracy różnią się znacząco od obecnie wykonywanego. Obecnie 46 proc. badanych pracuje w trybie stacjonarnym, 34 proc. hybrydowo, a 19 proc. zdalnie.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Szczególnie wyraźnie elastyczne formy zatrudnienia preferują pracownicy IT. Co trzeci z nich pracuje w pełni zdalnie, a 42 proc. hybrydowo. Tylko 7 proc. chciałoby pracować stacjonarnie, a 54,7 proc. preferuje hybrydę. Zdalną pracę preferuje niemal 40 proc. ankietowanych przedstawicieli sektora IT.
Elastyczność kluczem do sukcesu
Badanie pokazuje również, że pracownicy są gotowi rezygnować z pewnych benefitów, a nawet części wynagrodzenia, aby utrzymać obecny tryb pracy. Aż 30 proc. ankietowanych byłoby gotowych zrezygnować z części benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia. Wśród pracowników IT odsetek ten jest nieco mniejszy – 26 proc. vs 30 proc. ogółem.
Do zaakceptowania pracy w pełni z biura, ankietowanych skłoniłaby podwyżka wynagrodzenia o 20 proc. lub więcej (66,5 proc. odpowiedzi), darmowa karta miejska lub samochód służbowy (48,2 proc.), dodatkowe szkolenia, warsztaty i inne aktywności prowadzące do rozwoju osobistego (39,4 proc.) czy darmowe lunche (35,3 proc.).
Hybryda – przyszłość pracy?
Badanie pokazuje, że pracownicy biurowi cenią sobie elastyczność i autonomię w wyborze miejsca pracy. Hybrydowy model pracy łączy w sobie zalety obu trybów – pozwala na zachowanie produktywności i efektywności, a jednocześnie daje pracownikom więcej swobody i komfortu.
Eksperci uważają, że hybrydowy model pracy może stać się standardem w wielu branżach. Ważne jest jednak, aby pracodawcy byli otwarci na dialog z pracownikami i uwzględniali ich potrzeby.
oprac. mach
Polecamy także:
- Tak wysokiej średniej krajowej płacy jeszcze nie było. Mamy rekord [AKTUALIZACJA]
- Ubezpieczyciele płacą za skutki zmian klimatu. W Polsce to 4 miliardy złotych rocznie
- Płace w Polsce mają rosnąć, ale etatów ubywa. Ekonomiści publikują prognozy
- Polska gospodarka z zadyszką. Duży spadek produkcji w marcu może być objawem