Praca zdalna i hybrydowa może być dobrą okazją do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zwłaszcza na stanowiskach, które nie wymagają fizycznej obecności w biurze, wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Konfederacji Lewiatan.
Osoby z niepełnosprawnościami wciąż borykają się z pewną dyskryminacją na rynku pracy, choć wykazują ogromny potencjał m.in. do uzupełniania braków kadrowych w wielu sektorach. W Polsce żyje około 4 milionów takich osób, jednak tylko nieco ponad pół miliona z nich jest zatrudnionych, a 28 tysięcy to zarejestrowani bezrobotni.
To jedno z najważniejszych spostrzeżeń z raportu „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami”, przygotowanego przez ekspertów Lewiatana.
Statystyki pokazują, że prawie milion osób w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. Ponad 60 proc. tej grupy stanowią osoby z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, co może oznaczać mniejsze bariery w procesie ich aktywizacji zawodowej.
Jak obrazują wyniki raportu, Polska charakteryzuje się niskim wskaźnikiem aktywności zawodowej – liczba osób biernych w samym wieku produkcyjnym wynosi około 4 mln. Najczęstszą przyczyną bierności zawodowej w Polsce (poza kontynuowaniem edukacji przez młodzież) są choroba i niepełnosprawność (25,3 proc.).
Czytaj również: Kto powinien zwalczać nierówności społeczne? Obywatele 33 państw dają jasną odpowiedź
Praca zdalna daje ogromne możliwości
Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, eksperci obserwują znaczącą zmianę sposobu pracy oraz wprowadzenie przez wiele firm nowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych.
Powszechne komunikatory (Slack, Messenger), oprogramowanie do wideokonferencji (Zoom, MS Teams) czy systemy informatyczne związane z elektronicznym obiegiem dokumentów stały się powszechne i znacząco ułatwiają pracę. To istotnie poszerzyło możliwości zatrudnienia osób, które wcześniej ze względów zdrowotnych nie były w stanie pracować.
Nowe modele pracy, takie jak praca zdalna czy hybrydowa, stały się ogromnym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Możliwość współpracy z takimi osobami w tych formach pracy nie tylko zmniejsza koszty utrzymania stanowiska pracy, ale także stanowi szansę dla pracodawców, którzy wcześniej unikali zatrudnienia takich osób.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą stanowić pozytywny wkład w rozwiązanie problemu demograficznego na rynku pracy, który jest obecnie jednym z wyzwań. Według różnych szacunków już w 2025 roku w Polsce może brakować ok. 1,5 mln pracowników. Stworzenie warunków do ich aktywnego uczestnictwa na rynku pracy staje się więc coraz większym priorytetem dla rynku pracy.
W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na kwestię wynagrodzeń. W Polsce, w 2022 roku, luka płacowa między osobami z niepełnosprawnościami a resztą populacji wynosiła aż 30 proc. Ta duża różnica wynika m.in. z tego, że wiele osób z niepełnosprawnościami pracuje w takich firmach, gdzie obowiązuje stałe minimalne wynagrodzenie, a brakuje w nich ścieżek rozwoju zawodowego.
Część firm nie jest w stanie zatrudnić osób niepełnosprawnych nawet z tak prostych powodów jak brak dostosowania miejsca pracy do ich wymagań. Im więcej osób z niepełnosprawnościami zostanie zatrudnionych na tzw. „otwartym rynku pracy”, tym bardziej można oczekiwać zmniejszenia tejże luki płacowej. Ponadto istnieje mniejsza presja dotycząca wzrostu wynagrodzeń dla tych pracowników, podano.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Przepisy mówią jasno: wszyscy są równi
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością podlegają tym samym przepisom, co osoby bez takich orzeczeń. Mogą pracować zgodnie z regulacjami dotyczącymi czasu pracy, nadgodzin, oraz innych aspektów związanymi z rynkiem pracy, takimi jak zasady zatrudniania, rozwiązywania umowy o pracę, nagradzania i karania pracowników.
Warto zaznaczyć, że kandydat lub pracownik nie jest zobligowany do przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności. Jakakolwiek odmowa z tego powodu w świetle prawa jest zakazana i traktowana jako dyskryminacja.
Polecamy również:
- Nie tylko niskie bezrobocie, czyli rynek pracy w partyjnych obietnicach. Najważniejsze punkty kampanii
- „Nie widać możliwości zwiększenia bezrobocia”. Rynek pracy ma się dobrze, mimo spowolnienia
- Afera wizowa a rynek pracy. Eksperci: Polska jeszcze mocniej odczuje niedobory pracowników