Poznaliśmy szczegóły dotyczące programu in vitro. Obejmie on pary ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Ustalono też limity wiekowe dla kobiet i mężczyzn.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły dotyczące programu in vitro.
– Mamy to. Mamy program, który zapewnia równy dostęp do in vitro dla wszystkich par borykających się z niepłodnością – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w czasie spotkania z dziennikarzami.
– Zapewniamy kompleksową opiekę nad parą, przede wszystkim nad kobietą, czyli to wszystko, co się dzieje przed procedurą i później jak kobieta jest w ciąży – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.
Kto skorzysta z programu?
Program obejmie pary ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Chodzi o pary w związku małżeńskim „lub we wspólnym pożyciu” (tu wymagane będzie oświadczenie pary). Z programu skorzystają też pary mające kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.
Liczył będzie się też wiek par. Do programu będą mogły zgłaszać się kobiety do 42. roku życia (korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia) bądź kobiety do 45. roku życia (korzystające z dawstwa oocytów lub zarodka). Jeżeli chodzi o mężczyzn, górna granica to 55 lat.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Inaczej będzie wyglądało to w przypadku pacjentów onkologicznych. Tu pobranie i przechowywanie gamet od pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego będzie dotyczyło kobiet do 40. roku życia oraz mężczyzn do 45. roku życia.
Nie wiadomo jeszcze w których ośrodkach będzie można poddać się procedurze in vitro. Jak wskazała minister zdrowia, do konkursu będą mogły startować zarówno publiczne, jak i prywatne placówki.
Program zacznie obowiązywać 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 r.
Ustawa o in vitro, czyli nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, została wniesiona jako projekt obywatelski. Sejm uchwalił ją 29 listopada. W życie weszła w styczniu. W każdym roku na procedurę in vitro przeznaczane będzie co najmniej pół miliarda złotych.
To też może Cię zainteresować:
- Ministerialny pakiet dla kobiet. Nowy program i zmiany w świadczeniach zdrowotnych
- Urlop menstruacyjny: przywilej czy dyskryminacja? W Polsce to rozwiązanie już działa
- W tym kraju wychowanie dzieci jest najdroższe na świecie. To rachunek za błędy z przeszłości
- Pieniądze to nie wszystko, czyli dlaczego jest mniej dzieci. „Transfery nie załatwiają sprawy” [WYWIAD]