Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Jednym ze skutków zmian w prawie będzie przeniesienie odpowiedzialności za budowę elektrowni jądrowej do Ministerstwa Przemysłu. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury przejmie zadania związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Nowa ustawa o działach to formalne zatwierdzenie zmian, które zapowiadała wcześniej koalicja rządząca. Już od początku marca zaczęło działać nowo utworzone Ministerstwo Przemysłu. Początkowo jednak odpowiadało tylko za jeden dział administracji: gospodarkę złożami kopalin. Nowelizacja zmienia nazwę tego działu na “gospodarka surowcami energetycznymi”.
– Zmiana powyższa wynika z faktu, że rozbudowano zakres zagadnień wchodzących w skład tego działu przez włączenie do niego spraw z zakresu surowców energetycznych i paliw oraz energetyki jądrowej, które dotychczas były przyporządkowane do działu ,,energia”; ponadto dział gospodarka surowcami energetycznymi objął swoim zakresem sprawy gospodarki wodorowej – czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta.
Dotychczas kwestie surowców energetycznych i energetyki jądrowej nadzorowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowelizacja ustawy przeniosła za to do działu klimat sprawy z zakresu energetyki prosumenckiej i rozproszonej. Wcześniej zajmowało się tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Ponadto do zakresu spraw będących przedmiotem działu klimat dodano zadanie dla ministra właściwego do spraw klimatu dotyczące podejmowania działań w celu osiągania neutralności klimatycznej, w szczególności z wykorzystaniem technologii wodorowych oraz biokomponentów i biopaliw ciekłych – czytamy dalej.
Kolejne przesunięcia dotyczą działów transport i rozwój regionalny. Dotychczasowe zadania ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego przejął minister właściwy do spraw transportu. Jest nim minister infrastruktury.
Nowelizacja wprowadza też szereg innych zmian. Nadzór nad Funduszem Reprywatyzacji i Funduszem Inwestycji Kapitałowych, Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 i Funduszem Pomocy, a także Polskim Instytutem Ekonomicznym przejmie minister finansów. Nadzór nad Rządową Agencją Rezerw Strategicznych – minister spraw wewnętrznych.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- Zamieszanie wokół polskiej elektrowni jądrowej. Z rządu płyną sprzeczne komunikaty
- Lasek: Nikt nie chce kasować projektu CPK. Nowy termin otwarcia lotniska
- PGE: Wydzielenie elektrowni węglowych będzie nowym otwarciem. Do decyzji o atomie jest bardzo daleko