Mniej niż połowa Polaków dostrzega wpływ pojazdów spalinowych na zanieczyszczenie powietrza. Niemal co trzecia osoba odrzuca możliwość rezygnacji z auta na rzecz komunikacji zbiorowej. Ale jednocześnie rośnie liczba tych, którzy poruszają się rowerem.
To niektóre z wniosków z badania, które zrealizowała pracownia badawcza Satisface na zlecenie Autopay.
O znaczącym wpływie samochodów spalinowych na zanieczyszczenie powietrza przekonanych było 42 proc. badanych. Rok wcześniej było to 46 proc. Co trzeci respondent jest przeciwnego zdania, a odsetek sceptyków rośnie z roku na rok.
– W przypadku tego zagadnienia kobiety i mężczyźni znajdują się na przeciwległych biegunach. Prawie połowa kobiet uznaje, że wpływ samochodów na zanieczyszczenie powietrza jest znaczący (przy 37 proc. mężczyzn), a 40 proc. mężczyzn uznaje, że tak nie jest (przy 23 proc. kobiet). Większy negatywny wpływ aut na środowisko dostrzegają też osoby starsze – czytamy w komunikacie.
Kto zrezygnuje z samochodu?
Na rezygnację z samochodu, gdyby komunikacja zbiorowa była tańsza i bardziej dostępna, gotowe jest 49 proc. Ten odsetek także spada – rok wcześniej było to 52 proc. Za to 29 proc. odrzuca taką możliwość. Chętniej z auta gotowe są zrezygnować kobiety i osoby starsze, a także mieszkańcy największych miast.
– Choć na poziomie deklaracji Polacy niechętnie rezygnują z auta to widać, że poszukują alternatywnych sposobów przemieszczania się w celu załatwiania różnych spraw. Najwięcej zwolenników znajduje rower – niemal co drugi badany sięga po ten środek transportu – czytamy dalej.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Na rowerze częściej jeżdżą mężczyźni, osoby młodsze oraz mieszkańcy wsi. Z kolei kobiety i mieszkańcy największych miast częściej niż inni przemieszczają się komunikacją miejską. Wśród zwolenników komunikacji kolejowej najwięcej jest osób młodych.
Samochody elektryczne nie dla nas
Polacy z dystansem odnoszą się do perspektywy zastąpienia samochodów spalinowych elektrycznymi.
– Jedynie 8 proc. badanych upatruje w elektryfikacji samochodów działania na rzecz uzdrowienia sytuacji ekologicznej na świecie. Taki sam odsetek wskazuje na konieczność rezygnacji z samochodów z silnikiem Diesla, by poprawić jakość powietrza – wynika z badania Autopay – wskazano w materiale.
Aż 87 proc. Polek i Polaków jest zdania, że elektryki są za drogie a 62 proc. uważa, że nie ma dla nich odpowiedniej infrastruktury.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- Kolej w każdym powiecie czy własne auto? Tak transport w Polsce widzą politycy przed wyborami
- Wykluczenie transportowe to duży problem małych miast. Ale ich mieszkańcy tego nie czują
- Izera na wyboistej drodze. NIK wątpi, czy ktoś będzie chciał kupować polski samochód elektryczny
- „Wszyscy tak jeżdżą”, a przecież można inaczej. Przegląd patologii na polskich drogach [WYWIAD]