Dezinformacja i fake newsy tworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji to największe zagrożenia w 2024 roku, który w bardzo wielu państwach na świecie stoi pod znakiem wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Czynniki te znalazły się na szczycie listy ponad takimi zagrożeniami jak zmiany klimatu, wojny czy problemy gospodarcze.
O sprawie informuje CNBC. Raport „Global Risks Report 2024” przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne, oparty jest na ankietach przeprowadzonych wśród ponad 1400 światowych ekspertów ds. ryzyka i liderów branż. Wykazał, że sztuczna inteligencja może kształtować wpływ na wyborców w sposób jak dotąd niespotykany.
Tym bardziej, że rok 2024 będzie w wielu krajach rokiem wyborczym. Zacznie się od wyborów na Tajwanie, a obejmie także wybory w najludniejszych państwach świata, co budzi obawy o wielkie fale dezinformacji i manipulację treściami, które trafiają do sieci. Osobny raport Grupy Eurasia wskazał na wybory w USA jako największe zagrożenie manipulacją, obok „niekontrolowanej sztucznej inteligencji”.
W tym roku swoje rządy i prezydentów wybiorą obywatele ponad 70 krajów na świecie, w tym m.in. w Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Indiach, Indonezji, Finlandii, Rumunii, Chorwacji, czy w Pakistanie i Bangladeszu. Daje to łącznie ok. 4,2 mld ludzi, którzy pójdą do urn w 2024 roku. Dodatkowo, obywatele Unii Europejskiej wybiorą nowy skład Parlamentu Europejskiego na kolejną kadencję. A to wszystko daje ogromne pole do popisu AI w celu manipulowania sytuacją na rynku.
Carolina Klint, dyrektor ds. handlowych na Europę w firmie konsultingowej Marsh McLennan, współproducenta raportu, podkreśliła konieczność nadzorowania tego zjawiska. – Sztuczna inteligencja może tworzyć modele wpływające na duże grupy wyborców w sposób, którego dotąd nie widzieliśmy – podkreśla Klint, cytowana przez CNBC.
Czytaj także: Rok pełen napięć geopolitycznych. Czego można się spodziewać w 2024?
Jednakże, wskazuje on również na inne poważne zagrożenia, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe, polaryzacja społeczna, brak bezpieczeństwa cybernetycznego i konflikty międzypaństwowe. Saadia Zahidi, dyrektor zarządzająca Światowego Forum Ekonomicznego, podkreśliła potrzebę współpracy międzynarodowej i budowania rozwiązań kataklizmów, szczególnie w kontekście narastających skutków ekstremalnych warunków pogodowych i niepewności gospodarczej.
– Niestabilny porządek globalny, charakteryzujący się polaryzacją i poczuciem braku pewności, nasilające się skutki ekstremalnych warunków pogodowych oraz niepewność gospodarcza powodują przyspieszające ryzyko. To idealne pole do szerzenia fake newsów i manipulowania informacjami. Światowi przywódcy muszą się zjednoczyć, aby rozwiązać krótkoterminowe kryzysy oraz stworzyć podstawy dla bardziej odpornego, zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju – dodaje Zahidi.
Fake newsy większym zagrożeniem niż zmiany klimatu?
Oto 10 największych zagrożeń według raportu „Global Risks Report 2024″. To właśnie te zjawiska czekają nas w ciagu najbliższych 2 lat i całej dekady:
W ciagu najbliższych 2 lat:
- Dezinformacja i manipulacja informacyjna,
- Ekstremalne zjawiska pogodowe,
- Pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa,
- Dziurawe bezpieczeństwo cybernetyczne,
- Nowe międzypaństwowe konflikty zbrojne,
- Brak perspektyw rozwoju gospodarczego,
- Inflacja,
- Przymusowa migracja,
- Spowolnienie gospodarcze,
- Zanieczyszczenie środowiska.
Do nich w ciagu najbliższych 10 lat mają dojść m.in:
- Utrata różnorodności biologicznej i niszczenie ekosystemów,
- Braki w zasobach naturalnych,
- Negatywne skutki rozwoju technologii AI.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Główne zagrożenia w najbliższym czasie skupiają się na zmianach klimatu, degradacji ekosystemów czy zanieczyszczenia środowiska. Pojawiają się też nowe. Istotnymi problemami, z którymi do niedawna nie mieliśmy do czynienia na tak dużą skale, są nowe napięcia geopolityczne, braki w cyberbezpieczeństwie, czy zagrożenia, które niesie ze sobą dynamiczny rozwój technologii sztucznej inteligencji, w tym wykorzystywanie AI do szerzenia fake newsów.
Wyniki raportu w pewnym sensie zobowiązują światowych przywódców do omówienia tych kwestii na szczycie WEF w Davos, gdzie planowane jest dyskutowanie globalnych problemów, w tym trwających konfliktów, gospodarki i technologii, pod hasłem „Rebuilding Trust”.
Polecamy także:
- Wakacje będą droższe. O tyle wzrosną ceny hoteli w Europie w 2024 roku
- Najbardziej pożądane zawody w 2024 roku. Już nie tylko programiści pilnie poszukiwani
- Rok 2024 może być pierwszym pełnym rokiem, w którym ocieplenie przekroczy 1,5°C