Rosyjski akcjonariusz Grupy Azoty został pozbawiony możliwości wykonywania praw z akcji. Polska poszuka partnera, który kupi te akcje i wypłaci odszkodowanie.
Wiaczesław Kantor – rosyjski biznesmen – jest właścicielem niecałych 20 proc. polskiej spółki chemicznej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało dziś, że wprowadziło od dziś tymczasowy zarząd przymusowy do trzech firm, poprzez które posiada on akcje Grupy Azoty.
– Od dziś rosyjski kapitał i spółki z Luksemburga i Cypru zostają pozbawione możliwości wykonywania praw z akcji. To moment, w którym całkowicie derogujemy kapitał rosyjski w dużej państwowej spółce. Pozbawiamy prawa wykonywania praw z akcji, a docelowo pozbawimy w ogóle tych akcji Rosjanina i spółki, które do niego należą – powiedział Waldemar Buda, cytowany na profilu MRiT na Twitterze.
Min. @waldemar_buda: Od dziś rosyjski kapitał i spółki z Luksemburga i Cypru zostają pozbawione możliwości wykonywania praw z akcji. To moment, w którym całkowicie derogujemy kapitał rosyjski w dużej państwowej spółce. Pozbawiamy prawa wykonywania praw z akcji, a docelowo… pic.twitter.com/Ykk8P8BZ23
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) July 11, 2023
Spółki celowe Norica Holding S.à.r.l., Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited trafiły wcześniej na listę sankcyjną MSWiA. Podobnie jak sam Wiaczesław Kantor.
Minister Waldemar Buda zapewnił, że decyzję podjął po konsultacjach z CBA i Ministerstwem Aktywów Państwowych.
Co dalej z pakietem akcji?
Funkcję zarządcy przymusowego dla przejmowanych akcji będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki, podano w komunikacie.
– W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena, czyli ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów (zgodnie z prawem, przejęcie następuje za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej) – czytamy dalej.
Następnym krokiem ma być znalezienie podmiotu lub podmiotów, które przejmą akcje. Konieczne będzie wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu określającej m.in. wysokość odszkodowania oraz wskazującej podmiot/podmioty przejmujące.
– Po tych działaniach nastąpi wpłata odszkodowania na określony rachunek bankowy podlegający zamrożeniu i przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/ podmioty przejmujące – dodano.
Polecamy także:
- Dostawy gazu pewne na 3 lata. Grupa Azoty zawarła nowe umowy
- Orlen przymierza się do przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Podpisano list intencyjny
- Waldemar Buda o inflacji i zbożu z Ukrainy. Rozmawiamy z ministrem rozwoju i technologii [WIDEO]