Udział Rosji w imporcie pozaunijnym państw Unii Europejskiej spadł z 6,4 proc. do 3,8 proc. w okresie od lutego do września 2022 roku. Informację podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
– Handel UE z Rosją został silnie zakłócony po inwazji Rosji na Ukrainę, a UE nałożyła ograniczenia importowe i eksportowe na kilka produktów. Skutki tych środków były szczególnie widoczne w ostatnich miesiącach – czytamy w komunikacie.
Biorąc pod uwagę wartości wyrównane sezonowo, zarówno eksport, jak i import spadły znacznie poniżej poziomów sprzed inwazji Rosji. Udział Rosji w imporcie pozaunijnym spadł z 6,4 proc. do 3,8 proc. w okresie od lutego do września 2022 roku.
Europa przestaje handlować z Rosją
Eurostat podał, że w tym samym okresie eksport pozaunijny do Rosji spadł z 2,3 proc. do 1,1 proc. Deficyt handlowy UE z Rosją osiągnął najwyższy poziom w marcu 2022 r. Wyniósł wtedy 19,6 mld euro. Następnie stopniowo się zmniejszał i we wrześniu 2022 r. wynosił 9,7 mld euro.
Analizując udział Rosji w imporcie poza UE dla sześciu kluczowych produktów, widać silny spadek w przypadku węgla, gazu ziemnego, ropy naftowej, nawozów oraz żelaza i stali. Natomiast w przypadku niklu udział ten nieznacznie wzrósł.
W szczególności największe spadki odnotowano w przypadku węgla (z 45 proc. w 2021 r. do 13 proc. w III kw. 2022 r.). Import gazu ziemnego spadł o połowę z 36 do 18 proc. Kolejne spadki dotyczą nawozów (z 29 proc. do 17 proc.) oraz żelaza i stali (z 16 proc. do 5 proc.).
Czytaj także:
- Zachodnie firmy jednak zostały w Rosji? Są nowe analizy, które na to wskazują
- Bloomberg: w Singapurze ropa z Rosji jest mieszana i wysyłana w świat
- Ugoda zbożowa nie pomogła głodnej Afryce. Za to Rosja czerpie z niej pełnymi garściami