Jaka temperatura w domu jest najlepsza dla zdrowia? Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy w domach utrzymywać między 18°C a 24°C. Jesienią i zimą martwimy się o dolną granicę, szczególnie, że wiele budynków Polsce nie ma odpowiedniej izolacji termicznej. Ale poprawić swój komfort termiczny możemy też prostszymi środkami.
Jak ciepło powinno być wewnątrz domu czy mieszkania? Na to pytanie każdy z nas ma zapewne swoją odpowiedź. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określili jednak zakres, w którym powinna się ona mieścić dla zachowania zdrowia mieszkańców. Wskazówki na ten temat znalazły się w publikacji “WHO Housing and Health Guidelines”.
Negatywnie na stan zdrowia wpływają zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniach. WHO wylicza, że zimne powietrze nie tylko zwiększa ryzyko chorób dróg oddechowych, jak choćby przeziębienia czy grypy. Ma negatywny wpływ także na układ krwionośny. Przebywanie w zimnie może przyczyniać się przykładowo do choroby wieńcowej.
Jaka temperatura jest zdrowa?
– Chociaż obecne dowody są niewystarczające, aby ustalić dokładną temperaturę, poniżej której mogą wystąpić niekorzystne skutki zdrowotne, istnieje duża pewność, że podjęcie działań mających na celu ogrzanie zimnych domów przyniesie znaczące korzyści zdrowotne a minimalna temperatura 18°C jest powszechnie akceptowana – czytamy w publikacji.
Czytaj też: Kotły, piece na węgiel i gaz. Tak ogrzewana jest większość budynków w Polsce
Eksperci WHO dodają, że są grupy, które mogą potrzebować w pomieszczeniach temperatury wyższej niż 18°C. To przykładowo osoby starsze, dzieci czy przewlekle chorzy, zwłaszcza na choroby układu krążenia i oddechowego,
O wysokie temperatury w domu rzadziej martwimy się w sezonie grzewczym. Ale i w tej kwestii warto znać zalecenia WHO. Według ekspertów organizacji ze względów zdrowotnych nie powinna ona przekraczać 24°C. Wyższa temperatura to między innymi ryzyko odwodnienia organizmu.
Najważniejsza jest izolacja
Według najnowszych danych Eurostatu, blisko 5 proc. Polaków ma problem z utrzymaniem odpowiednio wysokiej temperatury w mieszkaniach. Z kolei Polski Alarm Smogowy szacował w swoim raporcie, że na ponad 6 milionów domów jednorodzinnych w Polsce aż 1,8 miliona nie ma żadnej izolacji cieplnej ścian. Kolejne 347 tysięcy budynków ma bardzo niski standard ocieplenia.
Do postawienia na poprawę izolacji w budynkach zachęca rządy WHO. To najważniejszy czynnik, który pomaga utrzymać temperaturę na właściwym poziomie. Drugim jest odpowiednia wentylacja, która pozwala na wyrównanie temperatury w pomieszczeniach.
W Polsce poprawie stanu rzeczy mają służyć takie rządowe programy jak “Czyste Powietrze” czy “Ciepłe Mieszkanie”. W ramach obu można uzyskać środki na termomodernizację.
Proste sposoby na ciepło w domu
Inwestycja w izolację domu czy budynku wielorodzinnego to jednak kwestia do zaplanowania w dłuższej perspektywie. W chłodny jesienny dzień przydadzą się działania doraźne, do których nie potrzeba dużych wydatków ani zaawansowanych technologii. Przykładów dostarcza choćby kampania “Liczy się ciepło” Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Zacząć można od tego, by odsłonić kaloryfery – nie powinny ich zastawiać meble. Nawet zasłony mogą zaburzać przepływ ciepłego powietrza od kaloryfera to środka pomieszczenia.
Natomiast między ścianą a grzejnikiem można zamontować tak zwany ekran – czyli powierzchnię pokrytą folią odbijającą ciepło. Dzięki temu nie będzie ono “uciekało” na zewnątrz.
Jeśli mamy zimną podłogę, to położenie na nie dywanu pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury.
Rozkręcony kaloryfer i otwarte okno to marnowanie energii. Jeśli chcemy wywietrzyć mieszkanie to lepiej okna otworzyć na krótko, ale szeroko. Jeśli mamy termostat regulujący temperaturę w pomieszczeniach, to lepiej na czas wietrzenia wyłączyć ogrzewanie.
Polecamy także:
- Za oknem jesień, a w domu zimno. Niedogrzane mieszkania to problem milionów Polaków
- Energetyczne wampiry rujnują budżety. Problem dotyczy jednej trzeciej domów w Polsce
- Uszczelnij okna, odsłoń kaloryfer. PTEZ uczy, jak oszczędzać ciepło
- Ile pieniędzy za kopciucha, czyli co trzeba wiedzieć o programie Ciepłe Mieszkanie [EXPLAINER]
- Program „Czyste Powietrze” na nowo. Jak dostać pieniądze na wymianę kopciucha [EXPLAINER]