Podwyżki dla nauczycieli, większe nakłady na ochronę zdrowia czy wzmocnienie praw kobiet – m.in. zapisy o takich kwestiach można znaleźć w umowie koalicyjnej parafowanej przez liderów KO, Polski 2050, PSL i Lewicy.
W sprawach społecznych zmiany mają dotyczyć edukacji, zdrowia, świadczeń socjalnych i mieszkalnictwa.
Najwięcej zmian w edukacji
– Dobra edukacja to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ale także realny zysk w postaci wyższego PKB, bo każda złotówka przeznaczona na edukację wraca z nawiązką – czytamy w parafowanym dokumencie.
Co konkretnie ma się zmienić jeżeli chodzi o edukację? Ugrupowania chcą zmienić system punktacji za publikacje naukowe. Planują zwiększyć nakłady na badania i rozwój oraz „stworzyć sprawne kanały wymiany wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim oraz przedsiębiorcami”.
Nauczyciele, ale też pracownicy administracji, sędziowie i prokuratorzy mają, dostaną podwyżki. Jak duże? I czy rzeczywoście będzie to obiecane 30 proc. więcej dla nauczycieli – tego nie wiadomo. Akty prawne je zapewniające mają być przedłożone w ciągu pierwszych stu dni rządów.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Planowanych zmian w edukacji jest więcej i dotyczą np. zdrowego żywienia dzieci w szkołach, „odchudzenia” i zmiany podstawy programowej „tak aby szkoły uczyły kompetencji przyszłości, związanych z rozwojem nowych technologii, zdolności syntetycznego myślenia i współpracy w grupie, a dzieci po podstawówce płynnie posługiwały się językiem angielskim.”
Ograniczone mają być też obowiązki związane z zadawaniem prac domowych, tak by czas po szkole był przeznaczony tylko dla rodziny i rozwijania swoich pasji.
W każdej szkole ma być dostępna opieka psychologiczna i ogólnie autonomia szkół ma się zwiększyć.
Dofinansowanie ochrony zdrowia
Drugą szerzej opisaną kwestią jest opieka zdrowotna. Koalicjanci zamierzają podnieść nakłady na ochronę zdrowia. Zniesione zostaną też limity na leczenie przez NFZ.
– Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo. Zwiększymy rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu. Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów – wyliczają politycy.
Nowości dla osób niepełnosprawnych i emerytów
Jeżeli chodzi o wsparcie osób z niepełnosprawnościami, politycy chcą uprościć system orzecznictwa oraz uchwalić ustawę o asystencji dla osób niesamodzielnych.
Mają być wprowadzone także rozwiązania zwiększające aktywność społeczną osób starszych oraz gwarantujące godne warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka. W umowie koalicyjnej jest mowa także o przywróceniu praw nabytych emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
Kwestie światopoglądowe
Wzmocnione mają być nie tylko prawa emerytów, ale też kobiet mają być wzmocnione. W jaki sposób? Unieważniony zostanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Jednocześnie politycy chcą wprowadzić finansowanie procedury in vitro oraz zapewnić pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych i bezpłatnego znieczulenia.
Ma pojawić się także więcej żłobków. Priorytetem będzie także walka z mową i czynami z nienawiści.
– Wszyscy jesteśmy równi, a orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji – wskazują w podpisanym dokumencie koalicjanci.
Kodeks Karny zostanie znowelizowany tak, aby mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć była ścigana z urzędu.
To także może Cię zainteresować:
- Partia Razem nie wejdzie do rządu. Rozbieżności okazały się zbyt duże
- Podatki i składki w umowie koalicyjnej: nowy rząd obiecuje obniżki. Jest też o audycie budżetu
- Dla kogo ministerstwa w nowym rządzie? Tak może wyglądać podział ról w gabinecie Tuska
- Allianz Trade: Aktywnej walki z inflacją nie będzie, nawet po zmianie rządu