Strona główna Newsy Tak wygląda prawdziwa siła Polski w UE: odpowiadamy za 4% unijnej gospodarki

Tak wygląda prawdziwa siła Polski w UE: odpowiadamy za 4% unijnej gospodarki

przez Emilia Derewienko

Od ubiegłego roku w udziale poszczególnych państw w PKB Unii Europejskiej nie zmieniło się wiele – prowadzą nadal Niemcy, którzy odpowiadają za niemal 1/4 całego PKB. Polska pozostaje szóstą gospodarką wspólnoty.

W 2020 r. produkt krajowy brutto (PKB) krajów Unii Europejskiej wyniósł około 13,4 biliona euro. To o 7,6 proc. więcej niż dekadę temu, jednak o 5,9 proc. mniej niż w przedpandemicznym roku 2019 – wynika z danych Eurostatu.

Spadek PKB UE jest wynikiem wstrzymania rozwoju gospodarczego w czasie pandemii koronawirusa i zarazem pierwszym obniżeniem wskaźnika PKB wspólnoty od 2009 r.

W 2020 r., podobnie jak rok wcześniej, nieco ponad jedną czwartą unijnego PKB generowały Niemcy z 25,1-proc. udziałem. Kolejne miejsca z dwucyfrowymi wynikami zajmują Francja (17,2 proc.) i Włochy (12,3 proc.). Tuż za nimi plasuje się Hiszpania (8,4 proc.), która w tym roku zanotowała największy spadek PKB UE spośród wszystkich krajów unijnych – aż o 10,8 proc. Pierwszą piątkę zamyka Holandia (6 proc.).

Polska w tym zestawieniu uplasowała się na szóstym miejscu w UE, z PKB odpowiedzialnym za 3,9 proc całej europejskiej gospodarki. To minimalny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy udział polskiego PKB w UE wynosił 3,9 proc. Jak wynika z przedstawionych danych, pomimo kryzysu wywołanego pandemią, przez ostatni rok nie zyskaliśmy ani nie straciliśmy na znaczeniu w stosunku do innych krajów.

Na przeciwległym krańcu znalazło się dziesięć państw członkowskich UE, które miały mniej niż 1 proc. udziału w łącznym PKB UE. Najniższy udział w PKB UE na poziomie 0,1 proc. miała Malta. Tylko nieco więcej Estonia, Cypr i Łotwa (wszystkie 0,2 proc.), Chorwacja, Litwa i Słowenia (wszystkie 0,4 proc.), Bułgaria i Luksemburg (po 0,5 proc.), a także Słowacja (0,7 proc.).

Nie wszystkie gospodarki miały tak stabilną sytuację jak Polska. Porównując PKB w latach 2019 i 2020 w państwach członkowskich UE, zaraz po Hiszpanii największe straty poniosły Grecja (-9,0 proc.), Włochy (-8,9 proc.), Portugalia (-8,4 proc.), Malta ( -8,2 proc.), Chorwacja (-8,1 proc.) i Francja (-7,9 proc.).

Jedynym państwem UE, które odnotowało zdecydowany wzrost PKB w 2020 r. była Irlandia (+5,9 proc.).

Powiązane artykuły