Polska prawdopodobnie jest już w stanie technicznej recesji – wskazują analitycy jednego z banków. To może wpłynąć na dalszą politykę RPP ws. stóp procentowych.
W czwartek 21 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w czerwcu. Mają one raczej pesymistyczną wymowę – uważają analitycy Banku Millennium. Ich zdaniem, w Polsce może już trwać techniczna recesja.
Techniczna recesja to sytuacja, w której PKB danego kraju spada przez co najmniej dwa kolejne kwartały. W przypadku Polski tak okaże się prawdopobnie w wypadku II i III kwartału 2022 roku – szacują ekonomiści.
Czwartkowe dane z branży budowlanej i handlu detalicznego będą ciągnąć w dół odczyt PKB za II kwartał. Bank Millenium już wcześniej szacował, że w okresie kwiecień-czerwiec wzrost gospodarczy będzie bliski 0 proc. w ujęciu kwartalnym, co oznaczałoby stagnację. Ale po najnowszej publikacji GUS-u raczej jeszcze obniżą swoje szacunki.
A to oznaczałoby ich zdaniem, że gospodarka już wchodzi w stan technicznej recesji – bo prognozy dynamiki wzrostu PKB na trzeci kwartał są nawet gorsze, niż na szacunki na drugi.
PKB w ujęciu rocznym
Dość wysoka pozostaje jednak dynamika wzrostu w ujęciu rocznym. W drugim kwartale było to ok. 6,5-7 proc. – szacują analitycy banku.
W związku z tym także prognoza wzrostu PKB na cały 2022 wygląda korzystnie. Zdaniem ekonomistów banku Millenium, wyniesie on ok. 4,5 procent.
Nie jest jednak całkiem różowo – prognozują, że przez resztę roku chociażby czynniki popytowe będą silnie ograniczały aktywność w polskiej gospodarce.
A to może mieć wymierny wpływ na politykę pieniężną.
– W warunkach zapewne realizującej się już technicznej recesji Rada Polityki Pieniężnej będzie przywiązywała większą wagę do danych z gospodarki realnej. Z Rady płyną gołębie głosy, zgodnie z którymi stopy procentowe mogą już w tym cyklu nie wzrosnąć – podaje Biuro Analiz Ekonomicznych banku.
Zdaniem ekspertów na razie RPP będzie się decydowała na podwyżki z powodu słabego kursu złotego – tym bardziej, że stopy procentowe są podnoszone przez największe banki centralne na świecie. Jednak ze względu na dużą niestabilność sytuacji rynkowej, takie przewidywania są obarczone dużą niepewnością – zaznaczają.
Polecamy też:
- Mieszkania na sprzedaż: coraz mniej nowych budów
- Rekordowa inflacja w strefie euro. Mocna presja na EBC
- Dziś decyzja EBC ws. stóp procentowych. Czeka na nią cała Europa
- Sprzedaż detaliczna w czerwcu wypadła blado. Mniej zakupów niż w maju
- Glapiński: techniczna recesja jest możliwa. Ale unikniemy dużego bezrobocia
- Rzeczkowska: Wzrost PKB w tym roku będzie wyższy niż zakładany
- Inflacja w Polsce: UE spodziewa się wyższych wskaźników, niż prognozuje rząd