Wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo na Pomorzu dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, podały Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
Decyzja lokalizacyjna to jedna z najważniejszych zgód administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia budowy. Wydana decyzja dotyczy budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Będzie ona miała 3 reaktory AP1000 Westinghouse o łącznej mocy 3 750 MWe. Powstanie na obszarze gminy Choczewo w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, podano w komunikacie.
– Uzyskana przez Polskie Elektrownie Jądrowe decyzja o ustaleniu lokalizacji umożliwia spółce realizację działań przygotowawczych w terenie, wskazując między innymi konkretne działki pod realizację inwestycji. To kolejna kluczowa decyzja w procesie inwestycyjnym elektrowni – mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana w komunikacie.
– Wydana decyzja w połączeniu z podpisaną niedawno umową na projektowanie elektrowni z naszymi amerykańskimi partnerami udowadnia, że konsekwentnie osiągamy kolejne kamienie milowe, a elektrownia jądrowa na Pomorzu jest najbardziej zaawansowaną inwestycją jądrową w kraju. Nie zwalniamy tempa i kontynuujemy pracę, tak by energia z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynęła w zakładanych harmonogramach – dodaje Łukaszewska-Trzeciakowska.
Kolejne kroki to następne pozwolenia
Dzięki decyzji PEJ otrzymały prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej. Decyzja określa m.in. zakres terytorialny inwestycji i precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie czy przeciwpożarowe.
– Uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, to kolejny zrealizowany w tym roku przez spółkę krok milowy, który przybliża nas jako inwestora do momentu rozpoczęcia budowy obiektu – dodał prezes PEJ Mateusz Berger.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej inwestor musi pozyskać pozwolenie na wykonanie prac przygotowawczych od wojewody. Następnie zezwolenie na budowę elektrowni musi wydać prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Później wojewoda pomorski podejmuje decyzję o przyznaniu pozwolenia na budowę, co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych. Ich łączna moc zainstalowana wynosi około 6-9 GWe. Elektrownie mają być wyposażone w bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+). Spółka odpowiada też za ewentualną przyszłą eksploatację.
Czytaj także:
- Najlepszy sezon finansowy w historii piłkarskiej pierwszej ligi. Ale do wyników Ekstraklasy nadal im daleko
- Nieważne ile, ale jak. PAN: wzrost wydatków na zdrowie nie poprawia jakości leczenia
- Milion bezdomnych w Europie każdej nocy. Polska się broni, choć ma problem z mieszkaniami
- KPO dzień po wyborach? Tusk jedzie do Brukseli. Ale pieniądze dla Polski tak szybko nie spłyną