Jak wygląda zatrudnienie kobiet w porównaniu do zatrudnienia mężczyzn? W danych opublikowanych przez Eurostat widać ogromne różnie między północą Europy a jej południowymi regionami. Polsce bliżej do tych drugich.
Mowa o tzw. luce w zatrudnieniu między kobietami a mężczyznami. Luka to różnica między stopami zatrudnienia mężczyzn i kobiet w wieku od 20 do 64 lat. Tak zdefiniowana w całej Unii Europejskiej w 2022 roku wynosiła 10,7 punktu procentowego (pp), co oznacza niewielki spadek o 0,2 pp w porównaniu do 2021 r.
Eurostat opublikował właśnie szczegółowe dane na ten temat w rozbiciu na regiony poszczególnych krajów, które raportują do urzędu statystycznego UE. Publikacja obejmuje nie tylko członków Unii, ale też kilka innych krajów europejskich. W przypadku Polski dane są rozbite na poziomie województw.
Gdzie luka w zatrudnieniu jest największa?
Z publikacji Eurostatu wynika, że największe różnice w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn są na południu Europy. Z kolei w Europie Północnej luka jest najmniejsza. Polska plasuje się gdzieś po środku, choć w kilku województwach skala różnic zbliża bardziej do baseny Morza Śródziemnego, niż do państw nordyckich. Pokazuje to mapa, jaką stworzyliśmy na podstawie danych Eurostatu.
Jak podaje Eurostat W 2022 r. tylko w dwóch regionach UE odnotowano wyższy wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet niż wśród mężczyzn. To region Stołeczny Litwy (Sostinės regionas) i Finlandia Południowa (Etelä-Suomi) w Finlandii. W regionie Finlandia Północna i Wschodnia (Pohjois- ja Itä-Suomi) nie stwierdzono różnicy w zatrudnieniu między mężczyznami a kobietami.
Skąd się bierze luka w zatrudnieniu?
Eurostat w swoim komunikacie przypomina, że Unia Europejska wyznaczyła sobie cel zmniejszenia luki w zatrudnieniu między płciami o połowę do 2030 r. I dodaje, że część unijnych regionów osiągnęło cel, czyli ma lukę nie większą niż 5,8 pp. Poza Szwecją, Norwegią, Finlandią i Islandią są to też regiony państw bałtyckich, większość regionów we Francji i Portugali, regiony północno-wschodnich Niemiec.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Największą lukę zanotowano w Turcji, w krajach bałkańskich, południowych regionach Włoch i na Sycylii, w centralnej Hiszpanii i wschodniej Rumunii.
Skąd się bierze luka? Według Eurostatu przyczyną powstawania różnic w zatrudnieniu między płciami może być na przykład nierówny podział obowiązków opiekuńczych między kobiety a mężczyzn. Ale też dyskryminacja w zatrudnianiu i niedostateczna reprezentacja kobiet na stanowiskach kierowniczych. Do powstawania luki może się też przyczyniać niedostateczna opieka instytucjonalna nad dziećmi (na przykład ze względu na zbyt małą liczbę przedszkoli, czy żłobków). Inny powód to niekorzystne warunki podatkowe i segregacja zawodowa.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy:
- Etat i już. Tylko garstka zatrudnionych w Polsce pracuje w niepełnym wymiarze godzin
- Stabilność zatrudnienia, czyli praca marzeń. Tego dziś szukają pracownicy
- Praca w Polsce jest analogowa. Tylko co piąty zatrudniony korzysta z urządzeń cyfrowych
- Bez zatrudniania cudzoziemców się nie obędzie. Ponad połowa polskich firm tak uważa
Przyczyną braku aktywności zawodowej kobiet jest niechęć tych ostatnich do podejmowania pracy oraz tradycyjne przekonanie, że to mężczyzna ma utrzymać rodzinę.