Drugie największe na świecie złoża metali ziem rzadkich odkryto właśnie w Turcji. O doniesieniach z dystryktu Beylikova w Anatolii poinformował turecki rząd. Wydobycie ma ruszyć w ciągu roku.
Turecki rząd ogłosił odkrycie ogromnych złóż metali ziem rzadkich. To minerały, które odgrywają kluczową rolę we współczesnym przemyśle. Takie surowce są niezbędne w nowoczesnych technologiach wykorzystywanych w lotnictwie, obronności, przemyśle kosmicznym czy biomedycynie.
Dotychczas światowym potentatem w wydobyciu metali ziem rzadkich były Chiny. Tureckie odkrycie może zmienić globalny porządek i stwarza przełomowe możliwości dla gospodarki tego kraju.
– Odkryte złoża oferują ogromne możliwości i opcje jako nowe paliwo w nowych technologiach jądrowych. Będziemy mogli m. in. wyprodukować 250 ton toru – komentuje odkrycie minister energii i zasobów naturalnych Turcji, Fatih Dönmez. I dodaje, że dzięki złożom Turcja będzie mogła produkować i wydobywać więcej takich surowców, niż sama potrzebuje – co oznacza, że będzie mogła eksportować te niezwykle cenne surowce.
– Naszym celem jest przerabianie, po osiągnięciu pełnej wydajności tego obiektu, 570 tys. ton rudy rocznie, do tego 10 tys. ton tlenków ziem rzadkich, 72 tys. ton barytu, 70 tys. ton fluorytu i 250 ton toru – podał minister.
Tureckie złoża
Tureckie złoża w Beylikovie (gmina w Anatolii Środkowej) to między innymi baryt czy tor i kilkanaście innych surowców. Obejmują one ponad połowę metali, uważanych za surowce ziem rzadkich. Ich zasoby w Beylikovie są szacowane na ponad 690 mln ton.
Największym do tej pory potwierdzonym złożem takich metali jest Bayanoba w Chinach z rezerwą 800 mln ton.
Oficjalnie ogłoszone dzisiaj odkrycie jest efektem trwających od ponad dziesięciu lat prac.
– Nasza praca w tym obszarze, oczywiście, ma długą historię. Najbardziej konkretne prace rozpoczynają się w 2011 roku, po przeniesieniu do Eti Maden. W ciągu 6 lat wykonano tu wiercenia na łącznie ponad 125 tys. metrów, z pola pobrano ponad 59 tysięcy. W wyniku analiz odkryto 694 miliony ton pierwiastków ziem rzadkich – mówi turecki minister.
Pilotażowe wydobycie ma ruszyć w ciągu roku. Dönmez zapowiedział, że budowa przemysłowego obiektu produkcyjnego rozpocznie się po pracach badawczo-rozwojowych przeprowadzonych akademików i inżynierów, z którymi już jest nawiązana współpraca.
Polecamy też:
- Ten kraj ma najwyższą inflację w Europie. Turcja nie radzi sobie z gwałtownym tempem wzrostu cen
- Indie i Chiny w kolejce po surowce z Rosji. Niska cena napędza popyt na krwawą ropę
- „Zielona” gospodarka potrzebuje „brudnych” surowców. Efekt: coraz większe koszty inwestycji w OZE
- Dostawy gazu, dostępność surowców strategicznych. Grupa Azoty o ryzykach w związku z wojną w Ukrainie