Komisja Europejska przygotowuje strategiczne rezerwy, aby podwyższyć gotowość reagowania na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe, poinformowała Komisja
Komisja przygotowuje strategiczne rezerwy reagowania za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Obejmują one zapasy strategiczne rescEU o wartości 540,5 mln euro, gromadzone w ścisłej współpracy z urzędem ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA).
Zapasy te mają obejmować sprzęt, leki, szczepionki i inne środki terapeutyczne stosowane w leczeniu pacjentów narażonych na działanie czynników nadzwyczajnych związanych z CBRJ, jak również rezerwę rescEU na potrzeby dekontaminacji, w skład której wchodzi sprzęt do dekontaminacji oraz zespoły ekspertów ds. reagowania.
W pierwszej kolejności UE uruchomiła rezerwę medyczną rescEU, aby pozyskać tabletki jodku potasu. Są one wykorzystywane do ochrony ludności przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, z pomocą Francji i Hiszpanii, do Ukrainy dostarczono już prawie 3 mln tych tabletek.
UE chce szybko reagować na zagrożenie
– Podejmujemy konkretne środki, aby zwiększyć gotowość Europy w obliczu potencjalnych zagrożeń. Tworzymy rezerwę na potrzeby dekontaminacji, a ponadto gromadzimy nowe zapasy sprzętu dostosowanego do sytuacji wyjątkowych związanych z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych lub jądrowych. Naszym celem jest zagwarantowanie naszym obywatelom możliwości szybkiego reagowania, o ile kiedykolwiek wystąpi sytuacja nadzwyczajna – powiedział komisarz do spraw zarządzania kryzysowego, Janez Lenarčič, przy okazji dziękując państwom członkowskim za ich wysiłki.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides dodała: Naszą wieżą obserwacyjną jest HERA, która pracuje 24 godziny na dobę za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, dążąc do zapewnienia Ukrainie i naszym państwom członkowskim wsparcia w zakresie gotowości.
Ludzie mogą być narażeni na działanie czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych w wyniku niezamierzonych zdarzeń (np. wyciek z elektrowni chemicznej, incydenty w elektrowni jądrowej, rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej) lub w wyniku działań umyślnych (np. atak terrorystyczny).
Zapasy, które przygotowuje KE w ramach rescEU, a które zostały określone wspólnie z państwami członkowskimi, będą obejmować sprzęt do reagowania, np. środki ochrony indywidualnej oraz urządzenia do wykrywania, identyfikowania i monitorowania, a także leki, szczepionki i inne środki terapeutyczne.
Z kolei rezerwa rescEU na potrzeby dekontaminacji obejmie zarówno personel, jak i sprzęt służący do dekontaminacji narażonych na działanie czynników CBRJ ludzi, infrastruktury, budynków, pojazdów lub sprzętu o krytycznym znaczeniu.
Rezerwa rescEU na potrzeby dekontaminacji może być uruchomiona na wniosek dotkniętego państwa członkowskiego. Rezerwa będzie przygotowana przez Chorwację, Niemcy i Hiszpanię i tam się będzie znajdować. Będzie w 100 proc. finansowana ze środków UE, początkowy budżet wyniesie 66,7 mln euro.
Kiedy KE może uruchomić zapasy?
Ekstremalne warunki pogodowe i pojawiające się zagrożenia, takie jak koronawirus, ale także incydenty z udziałem CBRJ, mogą przerastać możliwości państw członkowskich UE do wzajemnej pomocy, zwłaszcza gdy z tym samym zdarzeniem zmaga się jednocześnie kilka państw europejskich.
Dzięki uruchomieniu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności rescEU ma zapewnić dodatkowy poziom ochrony, pozwalając na szybsze reagowanie w sytuacji nadzwyczajnej. Rezerwa rescEU jest w 100 proc. finansowana ze środków UE, jej funkcjonowanie kontroluje Komisja Europejska, w ścisłej współpracy z państwem, w którym znajduje się rezerwa.
W sytuacjach nadzwyczajnych rezerwa rescEU służy pomocą wszystkim państwom członkowskim UE i państwom uczestniczącym w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności; może być także kierowana do państw sąsiadujących z UE.
W celu wzmocnienia zdolności Europy do zapobiegania transgranicznym sytuacjom zagrożenia zdrowia, ich wykrywania i szybkiego reagowania na nie – niezależnie od tego, czy są to zagrożenia naturalne, czy spowodowane działalnością człowieka – powołano unijny urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). HERA realizuje powyższe zadania, finansując rozwój, produkcję i zakup kluczowych medycznych środków przeciwdziałania i sprzętu.
UE chce małej rewolucji: producenci mają informować o trwałości i możliwościach napraw produktów