Komisja Europejska zatwierdziła w środę 10 listopada kolejną, ósmą już umowę dotyczącą możliwości zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt został podpisany z firmą Valneva.
Umowa z europejską spółką biotechnologiczną przewiduje możliwość zakupu prawie 27 mln dawek preparatu w przyszłym roku. Obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polskę.
Jak działa nowa szczepionka?
Valneva, francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, pracuje obecnie nad preparatem zawierającym inaktywowanego wirusa. Jest wytwarzany z żywego wirusa poprzez proces inaktywacji chemicznej.
„Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa” – podała Komisja w komunikacie o podpisaniu umowy.
Taką technologię stosuje większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka oparta na tej technologii, przechodząca badania kliniczne w Europie – dodano w komunikacie.
Kiedy szczepionka Valneva będzie dostępna?
Jak wskazała Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, „Gdy tylko Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdzi, że szczepionka Valneva jest bezpieczna i skuteczna, dodamy kolejną opcję do naszego szerokiego zestawu dostępnych szczepionek”.
Podpisana umowa dotyczy możliwości zakupu szczepionki przez kraje Unii w 2022 roku.
Dodatkowo zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 roku.
„Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z Covid i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić” – skomentowała informację o nowej szczepionce przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Dotychczas KE zawarła kontrakty na szczepionki, które mają być produkowane w Europie z firmami AstraZeneca, BioNtech-Pfizer, Janssen Pharmaceutica NV, Moderna, Sanofi-GSK, CureVac, i Novavax. EMA dopuściła do obrotu w UE preparaty pierwszych czterech firm.
Polska na 23. miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionych osób