Blisko połowa przedsiębiorstw w Unii Europejskiej kupiła usługi chmurowe w 2023 roku. W największym stopniu (78,3 proc.) usługami informatycznymi tego rodzaju interesują się fińskie firmy. Nad Wisłą nie mamy tak spektakularnych wyników, ale w ciągu dwóch lat liczba działalności gospodarczych, które zaopatrzyły się w chmurę obliczeniową wzrosła o 27 punków procentowych.
To, ile firm w UE nabyło w 2021 oraz 2023 r. usługi informatyczne w chmurze, podaje Eurostat. Przetwarzanie w chmurze pozwala wynająć infrastrukturę IT zamiast ją kupować. W 2023 roku 45,2 proc. przedsiębiorstw w Unii Europejskiej zdecydowało się na takie usługi.
W tym roku najwyższe udziały przedsiębiorstw nabywających różne usługi informatyczne odnotowano w Finlandii (78,3 proc.), Szwecji (71,6 proc.), Danii (69,5 proc.) i na Malcie (66,7 proc.). Najniższe są one z kolei w Grecji (23,6 proc.), Rumunii (18,4 proc.) i Bułgarii (17,5 proc.).
Polskie firmy przekonują się do chmury
Polska znajduje się w połowie stawki. W 2023 r. 55,7 proc. firm z Polski kupiło usługi chmury obliczeniowej. Wynik nie jest spektakularny, ale ale mamy do czynienia ze wzrostem większym niż średnio w UE. Nad Wisłą w ciągu dwóch lat liczba przedsiębiorstw, które kupiły usługi chmury obliczeniowej wzrosła o 27 punków procentowych, podczas gdy przeciętnie w UE był to wzrost o 4,2 punktu procentowego w porównaniu z 2021 rokiem.
– Chmura obliczeniowa to nowa norma, ponieważ firmy każdej wielkości zdały sobie sprawę z jej zalet: skalowalności, optymalizacji kosztów, bezpieczeństwa i możliwości szybkiego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie chmura zdemokratyzowała dostęp do wielu technologii, które wcześniej były dostępne tylko dla największych klientów – m.in. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – ocenia Przemysław Szuder, dyrektor generalny Amazon Web Services w Europie Środkowo-Wschodniej, cytowany w raporcie „Chmura w biznesie, liderzy widzą wartość” autorstwa PwC.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Natomiast Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce, również cytowana we wspomnianym opracowaniu, uważa, że chmura gwarantuje wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności każdej organizacji wobec niepewności gospodarczej i geopolitycznej. Jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i pewny dostęp do usług.
Najczęściej nabywanymi usługami chmury obliczeniowej w 2023 roku były usługi poczty elektronicznej (82,7 proc.), usługi przechowywania plików (68 proc.) i oprogramowanie biurowe (66,3 proc.). Najmniej wyborów dotyczyło oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami (25 proc.).
To też może Cię zainteresować:
- COP28: Firma Billa Gatesa będzie badać potencjał zaawansowanych reaktorów jądrowych
- W firmach coraz więcej optymizmu. Ale bariery w działalności nie zniknęły
- Kryzys w IT? Nie w Polsce. Największa firma z branży mówi o dwucyfrowych podwyżkach płac
- Szkodliwe odpady gigantów odzieżowych spalane w fabrykach. Na liście również polska firma