Obecna faza pandemii koronawirusa nie ma wielkiego wpływu na rynki mieszkaniowe, inwestorów i zawierane transakcje – wynika z raportu firmy Catella. Jak na tle Europy wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce?
Catella przeanalizowała rynki nieruchomości mieszkaniowych w 61 miastach i 19 krajach w Europie. Jak wynika z badania, popyt na mieszkania, zwłaszcza w warunkach niskich stóp procentowych, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Rosną średnie ceny zakupu mieszkań; wydaje się, że obawy o wzrost inflacji nie powstrzymują inwestorów przed kupnem nieruchomości.
“Popyt na europejskie nieruchomości mieszkalne pozostaje niezwykle wysoki. Obecnie najbardziej poszukiwanymi rynkami są duże aglomeracje i stolice”, mówi prof. dr Thomas Beyerle, szef działu badawczego Catella Group.
Jak dodaje, to zainteresowanie ma też drugą, trudniejszą stronę. “Z drugiej jednak strony rynki te są znacznie bardziej niestabilne i niejednorodne niż miasta B, zwłaszcza w czasach znaczących zmian ekonomicznych, ingerencji polityków w ceny i wciąż trudnych do oszacowania skutków fazy po pandemii” – komentuje.
Według raportu, najbardziej atrakcyjne stopy zwrotu z kupna mieszkania spośród 61 analizowanych rynków znajdują się w nadbałtyckich miastach: Rydze i Wilnie (na poziomie 5,35 proc.) oraz we Wrocławiu – na poziomie 5,3 proc.
Najdroższy wynajem w Paryżu
Z przeprowadzonych badań wynika, że średni miesięczny koszt najmu mieszkania, spośród 61 analizowanych miast, wynosi obecnie 15,46 euro na metr kwadratowy. Oznacza to spadek o 0,9 proc. w porównaniu z ubiegłoroczną analizą z III kwartału 2020 roku.
Najmniej za wynajem zapłacą mieszkańcy belgijskiego Liège (9,30 euro za m kw.), następnie w Maladze w Hiszpanii – średnio 9,40 euro za mkw. i w Brnie w Czechach (9,50 euro za m kw.).
Najdroższy rynek najmu znajduje się w Genewie w Szwajcarii i kosztuje 30,10 euro za metr kw. W Luksemburgu ceny wzrosły w sumie o 16 proc., do 29 euro za m kw. Popularne miasta takie jak Paryż i Dublin są nadal jednymi z najdroższych lokalizacji mieszkaniowych w Europie.
A co z kupnem?
Średnia cena zakupu mieszkania w Europie wynosi obecnie 5 tys. euro za m kw., co oznacza wzrost aż o 4,15 proc. w pierwszej połowie roku.
Ceny wahają się od 1700 euro za metr w Rydze do 15 tys. euro za m kw. w Londynie.
Stolica Wielkiej Brytanii pozostaje najdroższym rynkiem mieszkań własnościowych, ale średnia cena zakupu w tym mieście spadła aż o 8,4 proc. w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Na drugim miejscu plasuje się Genewa ze średnią ceną zakupu mieszkań na poziomie 13,7 tys. euro/ m kw. (+4,2 proc.).