W Polsce nadal, pomimo wyraźnej tendencji spadkowej, wysoki koszt energii (40,5 proc.), ogólny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (34 proc.) i cięcia wydatków wraz z rosnącą presją budżetową (34 proc.) uznawane są przez przedsiębiorców za największe zagrożenia dla przetrwania ich firm w kolejnych dwunastu miesiącach.
Tak wynika z najnowszego raportu globalnego dostawcy danych i analiz Dun & Bradstreet.
Lista zagrożeń jest jednak dłuższa. Znalazły się na niej także zbyt wysokie podatki, słabnący popyt konsumentów, obawy o utrzymanie ciągłości produkcji i łańcuchów dostaw, braki kadrowe, rosnąca biurokracja, niejasne prawo oraz brak dostępu do rzetelnej informacji.
Ceny energii największym zagrożeniem
Jak wynika z badania, odsetek polskich przedsiębiorców deklarujących, że „cena energii jest największym zagrożeniem dla przetrwania ich firmy” spadł w ostatnich 12 miesiącach z 60 do 40 proc. w październiku 2023 roku, co jest największym spadkiem spośród wszystkich 18 monitorowanych przez Dun & Bradstreet rynków.
Jednocześnie o 18 proc. spadł odsetek polskich firm uznających „ogólny wzrost cen” za największe zagrożenie dla przyszłości ich firm. Według autorów badania, oznacza to, że polscy przedsiębiorcy boją się mniej i stają się coraz bardziej odporni na kolejno po sobie występujące kryzysy i negatywne czynniki zewnętrzne.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Autorzy raportu zwracają też uwagę, że istnieją jednak wyraźne różnice pomiędzy rynkami. Obawy związane z wysokimi cenami energii najbardziej odczuwalne są w Europie, w przeciwieństwie do krajów azjatyckich czy obu Ameryk.
W Europie wysokich kosztów energii najbardziej obawiają się przedsiębiorcy z Niemiec (44,3 proc.), Austrii (43 proc.), Polski (40,5 proc.), Francji (40 proc.) czy w Wielkiej Brytanii (36 proc.). Jednak już w USA z tym stwierdzeniem zgadza się jedna piąta ankietowanych (22 proc.), co wiąże się z samowystarczalnością energetyczną Stanów Zjednoczonych i brakiem uzależnienia od zewnętrznych dostawców. Podobnie jak w Norwegii, gdzie 17 proc. przedsiębiorstw utożsamia wzrost kosztów energii z obawą o przyszłość.
Prowadzenie działalności kosztuje coraz więcej
W zestawieniu ogólnym, jedna trzecia (34 proc.) ankietowanych z całego świata uznała rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej za główne zagrożenie dla ich firm. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 48 proc. przedsiębiorców handlu detalicznego i 44 proc. zarządzających firmami HoReCa oraz transportu.
Co niepokoi najbardziej to, że 12 proc. ankietowanych przyznało, iż ze względu na wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej mogą nie przetrwać kolejnego roku. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej najbardziej odczuwalne są w Azji – 62 proc. przedsiębiorstw z Hong Kongu, 56 proc. firm z Tajwanu i 44 proc. chińskich przedsiębiorców utożsamia wysokie koszty z realną groźbę niewypłacalności ich firmy w kolejnych dwunastu miesiącach.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 3291 respondentów na zlecenie Dun & Bradstreet przez Censuswide w sierpniu 2023 roku. Objęło respondentów z 18 krajów: Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Polski, Węgier, Indii, Chin, Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i Tajwanu.
To też może Cię zainteresować:
- Ceny energii w 2024 roku. Bez wsparcia państwa szykują się gigantyczne podwyżki
- Koniec interwencji, ceny prądu w górę: energia drożeje w Europie. Jak wypada Polska? [MAPA]
- Rząd znosi obowiązek handlu energią na giełdzie, by ceny prądu spadły. Prezes URE: to nie pomoże
- Tak działa droga energia: ceny w przemyśle w górę o 15%. Ale wzrost produkcji jest imponujący